Tahin Kaç Kalori? Tahin Yemek Kilo Aldırır mı?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Tahin Kaç Kalori? Tahin Yemek Kilo Aldırır mı?
...
Tahin Kaç Kalori? Tahin Yemek Kilo Aldırır mı?
Tahin Kaç Kalori? Tahin Yemek Kilo Aldırır mı?

Türk mutfağında çok önemli bir yeri olan tahin, geleneksel kahvaltılarda kimi zaman tek başına kimi zaman pekmez ile karıştırılarak tüketilmektedir. Bunun yanı sıra yemeklerde ve tatlılarda da kullanılan tahinin kaç kalori olduğu ve kilo aldırıp aldırmadığı yaygın olarak sorulan soruların başında gelmektedir.

Tahin Pekmez Kaç Kaloridir?

Kilo alma meselesi genel olarak, aldığınız kalorinin yaktığınız kaloriden fazla olduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple kalori hesabı özellikle diyet yapanlar için önem arz eder. Eğer elinizde hazır bir tahin pekmez karışımı yoksa kalori hesabını yapmak oldukça zorlayıcı olabilir. Bu sebeple hem tahinin hem de pekmezin kalori değerlerini ayrı ayrı değerlendirebilir ve kullandığınız malzemelere bağlı olarak hesaplama yapabilirsiniz. 

Tahinin 100 gramında yaklaşık olarak 583 kalori bulunur. Daha kolay hesap edebilmeniz için bu değer şöyle ifade edilebilir; 1 çorba kaşığı yaklaşık olarak 15 gram tahin anlamına gelir ve bir kaşık tahin 90 kalori değerine sahiptir. Bir tatlı kaşığı tahin ise yaklaşık 5 gramdır ve 30 kaloriye denk gelir.

Tahinde kalori hesabı nasıl yapılır sorusunun cevabı görece olarak basitken, pekmezde bu hesap biraz daha karışmaktadır. Çok farklı ürünlerden pekmez yapılıyor olması, kalori değeri açısından da bu ürünleri farklılaştırmıştır. Bununla birlikte, bir kaşık dut pekmezinde 10 kalori bulunmaktadır. Bir kaşık üzün pekmezinde ise 17 kalori bulunur. Keçiboynuzu pekmezi 48 kalori iken, incir pekmezi 25 kalori değerine sahiptir. Bu değerlere bakarak hazırladığını tahin pekmezin kalori değerini kendiniz hesaplayabilirsiniz. Eğer hazır bir ürün aldıysanız bir kaşık tahin pekmez yaklaşık olarak 15 gramdır ve 90 kalori değerine sahiptir.

tahin-kac-kalori-tahin-yemek-kilo-aldirir-mi

Tahin Pekmez Kilo Aldırır Mı?

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi kilo almanız dengeli bir besin diyetinde, aldığınız ve taktığınız kalorilerle alakalıdır. Susamdan elde edilen tahin oldukça kalorili ve yağı bir gıdadır. Birçok faydası olması sebebiyle mutlaka yemeniz gereken tahini, dikkatli bir şekilde tüketmek daha iyi olacaktır.

Özellikle diyette olan kişiler bu tip gıdalara karşı daha hassas olmalıdır. Örnek vermek gerekirse, tahini beyaz ekmek ile tüketmek kilo alma sonuçlarını doğuracaktır. Bu sebeple bunun yerine salataların içerisinde kullanmanız hem kaloriyi yükseltmeyecek, hem de daha sağlıklı besinler tüketmenizi sağlayacaktır.

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan tahin, özellikle omega-3 içeriğiyle dikkat çeker. Eğer doğru bir şekilde tüketirseniz tahin yağ yakımı sürecini destekleyecektir.

Tahinin Sağlığınıza Etkileri

Susamdan elde edilen tahin bol miktarlarda doymamış yağ asitleri çeşitlerini içerir. Uzun süre kullanımı halinde tahin kalp ve damar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra doymamış yağ asitleri, kolesterol seviyesinin yükselmesini de önler. 

Özellikle sonbahar ve kış aylarında sıklıkla tüketilen tahin, vücudun direncini arttırır ve enerji verir. Tahin hücre yapısı ve sağlığının korunmasında önemli bir rol üstlenerek kansere karşı da etkili olabilecek gıdalardan biridir. Bağışıklık sistemini güçlendiren tahin diyet listelerine de sık sık girmeye başlamıştır. Hafıza problemlerinin önlenmesinde de tahinin önemli bir rolü vardır. Bunun yanı sıra 2 yemek kaşığı tahinde, yarım kilo kırmızı ette bulunandan daha fazla protein bulunur. Hamileliğin ardından anne sütünün artmasında yardımcı olan tahin, özellikle bebeklerin beyin gelişimine de yardımcı olur. Nefes darlığı ve bronşit gibi rahatsızlıklara karşı da fayda sağlayan tahin, kolesterol içermeyen bir gıdadır. Mide rahatsızlıklarında da sıklıkla kullanılan tahin, pekmez ile karıştırıldığında kan yapıcı özelliğe kavuşur.

Sonuç olarak, tahin kilo aldırır mı sorusunun kesin ve net bir cevabı yoktur. Bu sorunun cevabı genel olarak tükettiğiniz miktarlara ve hareket durumunuza göre değişiklik gösterecektir. Düzenli ve dengeli bir beslenme planı içerisinde tahin kilo vermenize dahi yardımcı olabilir. Diyette tüketebileceğiniz ve sağlığınıza birçok faydası olan bu gıdanın, dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina