Kahvenin Faydaları

...
Kahvenin Faydaları
Kahvenin Faydaları

Önemli veya arkadaşlar arası yapılan toplantıların yıldızı kahvenin sevmeyeni neredeyse yok. Günde 1-2 fincan kahve içmenin sağlığa ciddi etkileri olduğu düşünülür. Vücudun bağışıklığının yüksek olması için ihtiyaç duyulan tüm besin grupları karşılanmalıdır. Tüm besinlerden yeteri kadar alındığında düzenli ve dengeli beslenme yoluna girebilirsiniz. Kahve de çoğu besin gruplarından sağlanan faydalı içerikleri içerdiğinden, kararında tüketildiğinde insan vücudu için büyük faydalar sağlar. Ana vatanı Etiyopya’ya dayanan, 17. Yüzyılda Avrupa’ya ve daha sonra tüm dünyaya taşınan kahve, çoğu evde en sevilen içecek olarak yer alıyor.

Kahve ilk olarak Güney Arabistan’da kullanılmıştır. Tropik bölgelerde yetişen kahve, türüne göre harmanlanır ve kavrulur. Türk kahvesi kullanılacaksa 8-10 dakika, filtre kahve kullanılacaksa çekirdekleri 3-5 dakika kavrulur. Çekirdeklerin kavrulma süresi ne kadar uzun tutulursa, damakta bıraktığı sertlik o kadar yüksek olur. Yumuşak içimli kahveler için kavrulma süresini az, sert içimli kahveler için fazla tutmalısınız. Kahve kavrulduğunda aroması daha yoğun ortaya çıkar ancak bu aromanın kalıcı olması gerekir. Bu nedenle kavrulan kahve çekirdekleri, kavurma işlemi sonrası havalandırılır. Eğer tek bir kahveden farklı tat notaları almak isterseniz, uygun oranlarda farklı kahveleri karıştırabilirsiniz. Her çeşidiyle kahve severleri etkileyen bu içecek, vücuda sağladığı faydalarıyla sürekli olarak tüketilmektedir.

Kahvenin Bilinen Faydaları Nelerdir?

Düzenli ve yeterli miktarda tüketildiğinde oldukça sağlıklı bir içecek olan kahve, enerji seviyelerini arttıran kafein içeriğine sahiptir. Kahve tüketiminin en çok bilinen faydası bu olsa da insan vücudunu etkileyen pek çok faydalı içeriğe sahiptir. Yıllardır yararlı mı zararlı mı olduğu anlaşılmaya çalışılan, pek çok bilimsel çalışmaya konu olan kahve, vücuda etki eden birçok içeriğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda faydalarının daha çok olduğu görülen kahve, sağlık sorunlarının düzelmesine yardımcı olur.

  • Kahve içen kişilerin enerjisi yüksek, zihni açık olur. Zindeliği yükselten kahve içeriğinde bulunan yüksek kafein oranı sayesinde uykuyu açar, enerji düzeyini arttırır. Uykuya sebep olan maddeleri baskılar. Kahve tüketimi zihni açtığı için beyin faaliyetlerini hızlandırır. Bu sayede zeka güçlenir ve konsantrasyon düzeyiniz artarak ilgileneceğiz işlerde daha verimli hale gelirsiniz. Kahve içmek beyinle ilgili bu faaliyetleri çalıştırdığı için hafızayı güçlendirir.
  • Yapılan araştırmalar kahve içenlerin daha kolay yağ yakabildiğini göstermiştir. Verdiği enerji yükseltici etkiyle, egzersiz yapmaya daha çok güç veren kahve özellikle fazla kilo problemi olan bireylerin kilo vermelerini sağlayan içecek türüdür. Metabolizma hızını arttırarak vücuttaki yağların daha hızlı parçalanmasını sağlar. Özellikle şekersiz kahveler sıfır kaloriye sahip olduğundan kilo vermek isteyen kişiler için gönül rahatlığıyla tüketilebilecek bir besindir. Kilo verme odaklı diyet uygulayanlar, günde 1-2 fincan kahve tüketerek diyetlerine katkı sağlayabilir.
  • Yine içeriğinde bulunan kafeinden dolayı, vücudun adrenalin seviyesini yükselterek fiziksel enerjiyi arttırır. Kahve sayesinde fiziksel efor harcamaya hazırlanan vücudun performans gücü yükselir. Kahvenin fiziksel performansı yükseltmesi, özellikle egzersiz yapan bireyler için önemli bir etkidir. Antrenman yapmak için yeterli gücü ve enerjiyi bulamayanlar, kahve tükettikten sonra vücutlarına uygun egzersizi yapabilir.
  • Sağlığa oldukça etki eden kahvenin pek çok mikro besin içeriği vardır. B12, B5, B3 vitaminleri, manganez ve potasyum gibi mineralleri içinde barındırır. Bu yönüyle sadece sağlık açısından değil besleyicilik açısından da oldukça zengindir.
  • Düzenli ve yeterli tüketilen kahve sağlık sorunlarının önlenmesi ve azalmasında da oldukça yardımcıdır. Alzheimer, demans ve parkinson hastalığında olumlu dönütler sağlayan kahve, 65 yaş ve üzeri hastalarda görülen bu rahatsızlıkların etkilerini azaltır, başlamadan önler. Beyni ve hafızayı güçlendirici etkisiyle alzheimer hastalığının riskini azaltır. Düzenli ve dengeli bir beslenme programına dahil edilen şekersiz kahve sağlık sorunlarının oluşmasını önler.
  • Kalbin düzenli çalışmasına etki eden kahve, kardiyovasküler hastalıklara ve kansere karşı savaşır. Yüksek besin içeriği ve antioksidanları sayesinde, özellikle karaciğer ve göğüs kanserine karşı etkili koruma sağlar. Kalp hastalıkları riskini önemli ölçüde azaltır. Hücrenin kontrolsüz çoğalmasını önleyen kahve, ölüm riskini azaltır.
  • Bunlar dışında sinir sistemini korur, ağrı kesici ve ağrı kesicilerin etkisini yükseltici madde olarak kullanılabilir. Kolestrolü düşürür, şeker hastalığının başlamasını önler veya etkilerini azaltır. Ancak rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde, aşırıya kaçmadan kahve tüketmesi gerekir.
  • Kahve tüketimi cilde de iyi gelir. Özellikle selülit ve kırışıklıkları yok eden etkiye sahip olan kahve, antidepresan özelliğiyle vücudu pozitif hale getirir.

Kahvenin bilinen pek çok faydası olsa da sağlık sorunları olan kişilerin doktor tavsiyesiyle kahve tüketmeleri sağlık açısından daha faydalıdır. Evinizde veya işletmelerinizde lezzetli kahveler yapmak için, Demirbaş Makina’da bulunan kahve öğütücüleri temin edebilir, her daim taze, faydalı olan kahveleri güvenle tüketebilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina