Bademin Faydaları

...
Bademin Faydaları
Bademin Faydaları

Badem tüketmek birçok açıdan faydalı, besin açısından yararlı ve zengin besin deposuna sahip bir kuruyemiş türü olarak bilinir. Sporcuların birçoğunun günlük, haftalık diyet programlarında yer alan badem tüketimi birçok açıdan fayda sağlar. Badem yemek neye faydalıdır, hangi hastalıklara iyi gelir konuları merak edilse de saymakla bitmeyecek kadar çok fazladır.

Yüksek bir besin kaynağı olan badem, içeriğinde bulunan fosfor, magnezyum açısından zengin, E vitamini, demir ve kalsiyum gibi birçok besin değerleri açısından zengindir. Niasin, çinko, bakır ve selenyum içeren badem, diğerlerine göre besin değerleri açısından oldukça yüksektir. Bunlar dışında ise çok şeye iyi geliyor denilecek kadar peki bademin faydaları nelerdir ya da işte bademin faydaları diyeceğimiz birçok şey şu şekilde sıralanabilir:

Badem Tüketmenin Faydaları

Stres ve kanser ne yazık ki çağımızın olmazsa olmazı haline gelmişken, günümüzde bademin sağlık açısından çoğu zaman iyi rol oynar. Strese, kansere karşı koruyucu etki yaratan ve kaliteli bir kuruyemiş tüketme noktasında badem ile kolesterol, kemik sağlığı ve kabız gibi sağlık sorunlarınızı çok iyi derecede iyileştirebilirsiniz. Bunların başında ise elbette kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Solunum rahatsızlığı çekenler, kalp bozukluğu ya da öksürük problemleri olanlar, iktidarsızlık gibi cinsel problemleri olan kişiler ya da diyabet sorunlarının çözümü olarak badem tüketmek oldukça faydalıdır. Kalp krizini önlemeye yardımcı olan badem tüketiminin direkt olarak kalp ile bağlantılı tüm solunum bozukluğunda faydası çoktur. Günümüzde kalp krizlerinin artışa geçmesi noktasında, kalp krizi önlemeye yardımcı olurken solunum yollarıyla ilgili yaşanacak tüm problemlerde de sağlıklı bir yağ, sağlıklı bir yemiş tüketimi için çip bademle her zaman tercihinizi yapabilirsiniz.

Kalp Sağlığınızı Önemseyin

Her zaman doymamış yağ ve potasyum gibi içerenler bademlerde bulunarak kalp sağlığınızı korur ve herhangi bir şekilde sizin kalp krizi geçirme riskinize izin vermez. Doğrudan kalp hastalıkları riskini azaltır olan badem ile birlikte hem lezzetli kuruyemiş tüketmiş olur hem de sağlığınızı korumuş olursunuz. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde bademin antioksidan görevi göreceğini unutmayın. Bol miktarda magnezyum bulunan badem sayesinde kalp krizi gibi hastalıklarınız oluşmayacak, kalp rahatsızlıklarınızın yok olmasını sağlayacaksınız.

Beyin Sağlığına İyi Geliyor

İnsan beyninin gelişimi, sağlığının korunması noktasında badem birçok bileşeni ve elementi içerisinde barındırmaktadır. Çocuklarda da yeni gelişim çağı içerisinde beyin sağlığı ve gelişimine faydalıdır. Yaşlılık döneminde Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır ve olabildiğince en aza indirir. Sağlık açısından oldukça yararlı olan badem, günde sadece 7-8 tane tüketilmesi bile sizin sağlığınıza faydalı olacaktır.

Kolesterol Sağlığınızı Koruyun

İyi ve kötü kolesterol seviyelerini dengeli olmasını sağlamak önemlidir. Düzenli kuruyemiş tüketimi noktasında badem tüketmek de kolesterol seviyenizi korumada, dengesiz bir kolesterol olmasını önleyerek hastalığa yakalanma riskinizi azaltmaktadır. Birçok problemi ortadan kaldırma noktasında sağlık problemi dahi yaşamdan en iyi şekilde kolesterole karşı sağlığınızı korur olacaktır.

Kemik Sağlığınıza Dikkat!

Kuruyemişlerin içeriğinde bulunan vitamin, mineral gibi birçok element sayesinde kemik sağlığı korumaya katkısı oldukça fazladır. Badem tüketerek de şifa bulabilirsiniz. Gerçekten önemli bir içerdiği besinlerden biri olan fosfor sayesinde yaşa bağlı kemik sorunlarınızın oluşması, dişlerinizle ilgili dayanıklılık sorunlarınızı giderebilirsiniz. Badem sayesinde hem kemik hem de diş dayanıklılığı arttırmak mümkündür. 

Çiğ Bademin Faydaları Neler?

Çiğ bademin tüketmenin en büyük faydalarından biri, vücudunuzda kan şekeri dalgalanmasının önüne geçmektir. Tuzsuz ve çiğ şeklinde tercih edeceğiniz badem ile birlikte, vücutta safra kesesi bölgesinde taşların oluşmasını önler, zihin yorgunluklarınızı atar ve vücutta ki tüm toksinlerin atılmasını da sağlamış olursunuz. Bununla beraber hem kalp hem de damar tıkanıklığı sorunlarında, bademin bol tüketimi gerçekten önemlidir. Kasların kasılması ve gevşemesinde, bağırsak hareketlerinin canlanmasında yardımcı olurken vücudunuzun olumsuz olan, az çalışan tüm fonksiyonlarını da harekete geçirir.

Ayrıca günümüzde vegan olan birçok insan, yoğurt ve süt tüketmezler. Hal böyle olunca da inek sütüne eş değer şekilde badem sütü yaparlar. Kemik gelişimi noktasında gerçekten büyük faydası olduğu bilindiği gibi, bademde kolon kanserine karşı önleyici etki içerdiği bilinir. Günlük almanızın gerektirdiği E vitamin, magnezyum ihtiyaçlarına dair çiğ badem ile çok iyi şekilde kendi sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Düzenli Olarak Badem Tüketmenin Yararları 

Cildinizde ki birçok yaranın, akne ve sivilcelerin iyileşmesi noktasında cilt sağlığı açısından bademin birçok gözle görülür fark yaratacak iyilikleri dokunacaktır. Hem cildinizin iyileşmesi hem de sivilcelerin yok olması konusunda yararını fazlasıyla görebilirsiniz. Bademin lif açısından zengin olduğu bilindiği gibi günümüzde hastalıklara karşı savaş açma noktasında da bir numaralı yiyecektir. 

Badem kötü huylu kolesterole karşı iyi gelmesi nedeniyle tüketimi önerilir, tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılmasıyla, kavrulmuş ya da çiğ badem şeklinde bilinmesiyle meşhurdur. Yeni doğan bebeklerin daha sağlıklı bir bedene sahip olması konusunda doku oluşumu ile beraber ayrıca sağlıklı hücre büyümesi konusunda da teşvik edici içeriği bulunur. Gebelik döneminde de bu nedenle doktorların tavsiyesi her zaman kuruyemiş açısından bolca badem tüketimi olmaktadır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina