Badem Sütü Nedir? Badem Sütü Nasıl Yapılır?

 • Ana Sayfa
 • Blog
 • Badem Sütü Nedir? Badem Sütü Nasıl Yapılır?
...
Badem Sütü Nedir? Badem Sütü Nasıl Yapılır?
Badem Sütü Nedir? Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü mutlaka duymuş olduğunuz veyahut  özellikle  son dönemlerde reyonlarda karşılaştığınız bitkisel bir süt çeşiti olarak, bu yazımızda bilinmeyenlerini bize sunuyor. Badem sütü nedir? Faydaları neler? Badem sütü nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, birlikte öğrenelim. 

Badem Sütü Nedir? 

Badem sütünün ana kaynağı dövülmüş bademdir.  Badem sütü içerisinde gluten ve laktoz bulunmaz ve badem sütü genellikle sağlıklı beslenmeyi ilke edinmiş kişiler tarafından sıklıkla tüketilir. Günümüzde sağlıklı beslenme adına çeşitli alternatif yiyecekler ve içecekler piyasa içerisinde yer almaktadır. Badem sütü bu piyasa içerisinde kendisine sağlam bir yer edinmiş bir içecektir. Rahatlıkla kişiler tarafından tüketilebilir.

badem sütü nedir

Süt benzeri, bitkisel süt olarak nitelendirebileceğimiz badem sütü vegan ve vejetaryen kitleler tarafından sıklıkla tüketilir. Sahip olduğu vitamin ve mineraller ile inek sütüne fazlasıyla

benzemektedir. Hayvansal süt olan inek sütüne nazaran içerisinde laktoz, kolesterol, gluten bulunmamaktadır. Bu sayede badem sütünün yoğun tüketimi sonucunda olası bir rahatsız edici durum meydana gelmez. 

Badem Sütü Besin Değerleri 

Ana kaynağı badem olan badem sütü; yağ bakımından düşük değerlere sahiptir fakat enerji, lipit, lif ve protein açısından yüksek değerlere sahiptir. Bademin sahip olduğu mineraller; magnezyum, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, çinko ve sodyumdur.

Badem sütünün sahip olduğu vitaminler ise B6 vitamini, C vitamini, riboflavin, tiamin, folat, niasin, E vitamini olarak karşımıza çıkmaktadır. Zengin içeriği ile badem sütü vücudunuz için çeşitli faydalar sunmaktadır. 

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Zengin içeriğe sahip badem sütünü tükettiğimizde vücudumuzda neler oluyor? Birlikte bakalım. 

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur 

Badem sütü; soya ve süt ürünlerine karşı hassasiyeti olan, intoleransa sahip kişiler için en iyi alternatif olarak değerlendiriliyor. Temel neden ise soya ve süt ürünlerinin sahip olduğu tüm mineral ve vitamin değerlerine sahip olması.

Gerçekleştirilen çalışmalar, badem sütü tüketiminin bireylerde kan basıncını düşürmeye ve korumaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Damarların sağlığını korumak adına D vitamini ve fosfor gibi minerallerin vücuda alınması gereklidir. Damarlardaki kanın tıkanması, zayıf hareketi hayatınızı tehdit eden yüksek tansiyon tetikleyebilir.

D vitamini, fosfor gibi besin değerleri soya ve süt ürünleri tüketmeyen bireylerde yetersiz düzeylerde kalabilir. Bu kişilerin badem sütü tüketmesi ile kalp sağlığı korunurken, ihtiyaç duyulan besin değerleri vücuda alınır. 

Anne Sütüne Benzer Besinler İçerir 

Badem sütü; anne sütünde bulunan zengin vitamin ve mineraller ile benzer besin değerlerine sahiptir. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişimini sürdürmesi adına önemli bir yere sahip olan demir ile birlikte C ve D vitaminleri içerir.

Badem sütünün protein açısından zengin içeriği ile soya ve pirinç sütü gibi gıdalar içinde kusursuz bir alternatiftir.   

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur 

Badem sütü sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini koruyucu bir etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemi için tehlike oluşturan zararlı mikrop ve organizmalara karşı koruyucu bir kalkan görevi görür. 

Kanser Önleyici Özelliklere Sahiptir

ABD Clemson Üniversitesi, Healthcare Genetics Programı’nda bulunan araştırmacı grubu, Nutrition and Cancer Journal’da yayınlanan 2011 yılındaki bir raporda; badem sütü tüketiminin, inek sütü ile uyarılan prostat kanseri yapılarının büyümesine engel olduğunu açıklamıştır. 

Kemikleri Güçlendirir

Dişleri, kemikleri meydana getirmek, geliştirmek ve korumak için vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum badem sütü içerisinde bulunmaktadır. Kalsiyum; kasların gevşemesi, rahatlaması, kanın pıhtılaşması, ideal bir kalp atışının sağlanması adına önemlidir.

Badem sütüne öğünlerde yer vermek vücuda kalsiyum sağlayarak yetişkin bireylerde sağlıklı kemik büyümesini desteklemektedir. Bir porsiyon badem sütü gün içerisinde ihtiyaç duyulan kalsiyumun %30’unu gidermektedir. Osteoporoz riskini indirgeyen badem sütü sahip olduğu vitaminler ile kemik sağlığına katkı sağlar. 

Göz Sağlığını Destekler 

Badem sütü, gözler için mühim olan A vitamini açısından zengindir. Teknoloji dünyasında artık her alanda; ofis, ev gibi ortamlarda dijital teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların yoğun kullanımı, kişilerin görüşünde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu olumsuz durumlar için doğal destek almak adına badem sütü tüketimi, göz sağlığınız için gerekli olan A vitamini desteğini size sağlayacaktır. 

Böbrek Sağlığını Destekler

Kalsiyum ve potasyum mineralleri vücutta fazla oranlarda bulunduğunda böbreklerde olumsuz sonuçlara neden olabilir. Badem sütü; soya sütü, soya ürünlerine nazaran sınırlı miktarda fosfor ve potasyum barındırır.

Kronik veyahut akut böbrek rahatsızlığına sahip olan kişilerin bu mineralleri barındıran gıdalar tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Badem sütü vücudunda potasyumun varlığını indirgemeye çalışan kişiler için de idealdir.

badem sütü nasıl yapılır

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü ev ortamında rahatlıkla yapılabilen bitkisel bir süttür. 

Malzemeler

 • 1 su bardağı badem,
 • 2 su bardağı su,
 • 1 tatlı kaşığı bal veyahut şeker ya da bir tutam tarçın.

Yapılışı

 • Badem sütünün hazırlanışında gerçekleşmesi gereken ilk adım bademlerin bir gece önceden suda bekletilmesidir. 
 • Ertesi gün arındırılan bademler bal (arzu ettiğiniz tatlandırıcı) ve su ile harmanlanarak blenderdan (dilediğiniz bir öğütücüden) geçirilir. 
 • Sonraki adım ise oluşan hamurumsu karışımın bir süzgeç yardımı ile süzülmesidir. 
 • Damak tadınıza göre tadı az geldiyse bal veyahut arzu ettiğiniz bir tatlandırıcı ile badem sütünün tadını yoğunlaştırabilirsiniz. 
 • Taze badem sütünüz hazır!

Not: Badem sütü, taze yapılmalı ve taze tüketilmelidir. ‘2 ila 3 günden fazla saklanmamalıdır. 

Badem Sütü Hakkında Merak Edilenler

Badem sütü için sıkça sorulan soruların cevaplarını sizler için derledik.

Badem Sütü Ne Kadar Süre Dayanır? 

Hazırlanan badem sütü buzdolabı içerisinde muhafaza edilmelidir ve 3 gün içerisinde mutlaka tüketilmelidir. 3 günü geçen badem sütünün tadında bozulmalar gelişebilir. 

Badem Sütü Kilo Verdirir Mi?

Badem sütünün bir porsiyonu yaklaşık olarak 165 kalori değerine sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olacak besinler arasında yer edinmektedir. Göz ardı edilmemesi gereken nokta aşırı tüketiminin ishali tetiklemesidir. Bu nedenle aralıklı bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. 

Badem Sütü Yüze Uygulanır Mı?

Toz haline getirilen badem, toz şeker ve gül suyu karışımı ile kendi doğal bakımınızı oluşturabilirsiniz. İki gün dinlendirdiğiniz karışımı temiz bir pamuk ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina