Badem Sütü Nedir?

...
Badem Sütü Nedir?
Badem Sütü Nedir?

Hem çiğ hem de kuruyemiş olarak tüketilebilen bazı meyveler, sağladığı antioksidan ve besin faktörleriyle sağlığımıza ciddi anlamda katkıda bulunur. Badem de bunlardan biridir. Badem, ılıman iklimlerde yetişen, tatlı ve acı çeşidi olan faydalı, lezzetli bir besindir. Tatlı badem kuruyemiş olarak tüketilirken; acı badem kurabiyelerde, kozmetikte ve acı badem yağının üretilmesinde kullanılır. Bademin yaş hali de oldukça lezzetlidir, tarımla uğraşanların gelir kaynaklarından biridir.

Badem yüksek oranda kalsiyum ve fosfor içeriyor. Bu nedenle hamile kadınların ve gelişim çağındaki çocukların sık sık badem tüketmesi, uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Özellikle çocuklarda beyin ve vücut gelişimine fayda sağlayan badem, bağışıklık sistemi güçlendirici etkisiyle hastalıklara karşı koruyor. Ancak her besinin belli bir tüketim sınırı bulunmalı. Aksi takdirde vücuda fayda sağlamasını beklediğimiz birçok içerik bizlere zarar verebilir. Ara öğün olarak da tercih edilen çiğ badem, günde bir avuç olmak üzere tüketilebilir.

İçerdiği E vitamini sayesinde pek çok hastalığa şifa olan badem, tok tutucu biz özelliğe sahiptir. Bu nedenle diyet yapıp kilo verme hedefine ulaşmak isteyenler, öğünlerinde bademi tercih edebilir. Badem, içeriğinde bulunan düşük kalorisi nedeniyle doyurmayan bir besin olarak görülse de tok tutmada oldukça başarılıdır. Yüksek antioksidan ve E vitamini kaynağı olan badem kolestrolü dengeleyerek kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. Çiğ, kavrulmuş ve diğer yiyeceklere eklenmiş şekilde tüketilebilen bademin faydaları saymakla bitmiyor. Ayrıca badem, evde bile rahatça yapılan badem sütünün ham maddesini oluşturarak, süt severler için farklı bir tercih olarak tüketilebiliyor.

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

İnek sütünü tüketemeyenler, süt ve süt ürünlerine alerjisi bulunanlar, laktoz intoleransı olanlar ya da veganlık gibi farklı beslenme tiplerine yönelenler; inek sütüne farklı bir alternatif arıyor. Sütü seven ancak tüketemeyenler, sütün besin değerlerini içeren farklı bir içeceği tüketmek istiyor. Hayvan sütünü beslenme tarzından uzaklaştırmaya çalışanlar, bitkisel kaynaklara yöneliyor. Hindistan cevizi, yulaf, soya, pirinç ve badem sütü gibi bitkisel kaynaklı sütler, hayvansal gıdaları tüketemeyen ve tüketmeyen bireyler için adeta kurtarıcıdır. 

Badem sütü, en besleyici bitkisel kaynaklı sütler arasında yer alır. Hayvansal sütlere, özellikle inek sütüne karşı hassasiyeti olanlar ya da beslenme şeklinde hayvansal gıdalara yer vermeyenler, badem sütünü gönül rahatlığıyla tüketebilir. Badem sütü inek sütüne besleyici ögeler açısından kolayca alternatif olabilecek bir besindir. Özellikle kilo vermek isteyenlerin uyguladığı bitki bazlı diyetlerin baş tacı olan badem sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Piyasada diğer sütler gibi hazır bulunsa da badem sütü evde kolayca yapılabiliyor. 

Kendi ellerinizle doğal, katkısız ve pratik badem sütünüzü hazırlayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler sadece 1 su bardağı badem ve 3 su bardağı su. Acı olmadığından emin olduğunuz 1 su bardağı bademi, bir gece önceden 2 su bardağı suda bekletin. Ertesi sabah ıslattığınız bademleri süzün ve kabuklarını soyun. Ancak süzdüğünüz suyu atmamalısınız çünkü bademleri ıslattığınız su, süt yapımında ihtiyacınız olan suyu sağlayacak. 

Kabuklarını ayırdığınız bademleri ve süzdüğünüz suyu blenderdan geçirerek sıvı hale getirin. Ardından karışıma bir su bardağı daha su ekleyin ve karıştırın. Bademlerin iyice küçüldüğünden emin olduğunuzda, ince süzme bezi ya da tülbent yardımıyla sütün içindeki badem posalarını ayırın. Bezden süzülme işlemi bittiğinde badem sütünüzü hazırlamış olacaksınız. Tülbentte kalan badem posalarını israf etmeyin. Dilerseniz kurutup badem unu yapabilir, dilerseniz tatlılarınızda kullanabilirsiniz. Eğer badem sütünü sade tüketmeyi sevmiyorsanız, vanilya ya da tarçınla aromalandırabilirsiniz. 

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

  • Badem sütünün kalorisi, bildiğimiz diğer sütlerden daha düşüktür. Bu sütün kalorisi bir su bardağına göre 50-60’ken, inek sütünün kalori değerleri 150’yi bulabiliyor. Bu nedenle abartılmadan tüketilmek kaydıyla güvenle badem sütünü kullanabilirsiniz. 
  • Badem sütü laktoz içermez. Sütü seven ancak laktoz duyarlılığı bulunanlar badem sütünü rahatlıkla içebilir. 
  • İçerdiği E vitamini bakımından oldukça zengindir, iyi bir nemlendirme ve gençleştirme kaynağıdır. Hücre yenilenmesini sağlayan badem sütü, cildin ışıldamasına ve nemlenmesine yardımcı olur. 
  • Normal süte benzeyen tadı olan badem sütünü, bitkisel bazlı beslenmelerde rahatlıkla tüketebilirsiniz. İleride karşılaşacağınız hastalıklara karşı ciddi koruma sağlayan badem sütü, sağlıklı beslenme tarzıyla beslenenler için vazgeçilmez bir alternatiftir. 
  • Badem sütü sadece vücuda değil, cilde ve saça da iyi gelir. Makyaj çıkarmada, vücudun nemlenmesinde, saçların dolgun ve parlak görünmesinde büyük rol oynar. 
  • Badem sütü dikkatli tüketildiğinde kan şekerini düşürür, kalp ve damar sağlığını korur. İçeriğinde doymuş yağ bulunmadığından sağlıklı yağ asitleri sayesinde kötü kolestrolü önler.
Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina