Badem Sütü Nasıl Yapılır?

...
Badem Sütü Nasıl Yapılır?
Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Güçlü antioksidan kaynağı, E vitamini bakımından zengin, insan vücuduna faydalı besin içeriği bulunan bademin pek çok farklı tüketim şekli bulunuyor. Tatlı bademler çiğ ve kuruyemiş olarak tüketilirken, acı badem kozmetik ve cilt bakımında, yağlarda, yiyeceklerde kullanılıyor. Ancak bademi sadece yiyerek değil, içerek de tüketmeniz mümkün. İnek sütüne karşı güzel bir alternatif olan badem sütü, zengin içeriğiyle sağlıklı beslenenlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Badem sütü ilk kez Orta Çağ zamanlarında kullanılmaya başlandı. O dönemler inek sütü çok yaygın olmadığı ve badem bolca yetiştiği için, badem sütü çokça içilirdi. Badem o kadar yaygındı ki o dönemlerdeki her yemeklerde badem ve badem sütü sürekli olarak kullanılırdı. Badem sütü, inek sütüne en iyi alternatif oluşturan sütlerden biridir. Kremsi yapısı ve inek sütüne benzeyen tadıyla, normal sütten çok farklı değildir.

Hayvansal gıdaları hayatından çıkaran, laktoz hassasiyeti bulunan, bitkisel bazlı beslenmek zorunda olan, süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bireyler badem sütünü rahatlıkla tüketebilir. İnek sütünden daha hafif ve laktozsuz olduğu için sindirimi kolaydır, bu sayede hazımsızlık yapmaz. Piyasada paketlenmiş olarak satılan badem sütünü evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Bu yararlı besinden siz de faydalanmak istiyorsanız, badem sütü evde nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Badem sütü son zamanlarda, beslenme alışkanlıklarının değişmesiyle popüler olsa da aslında eski zamanlardan beri bu besine rastlamak mümkün. Hayvansal sütlerin yaygın olmadığı dönemlerde sıkça kullanılan badem sütü, inek sütünü tüketmeyenler ve tüketemeyenler için oldukça yararlı bir alternatiftir. Hindistan cevizi, yulaf, pirinç, soya ve kenevir sütleri gibi bitkisel kaynaklı olan badem sütü; vegan beslenenlerin ilk tercihlerinden biri olmuştur.

Marketlerde hazır olarak gördüğünüz badem sütlerini evde yapmak oldukça kolay. Artık bitkisel kaynaklı içeceklere ulaşmak günümüz şartlarında daha kolay olsa da maliyeti diğer tüketim maddelerinden daha yüksek olabiliyor. Ayrıca güvenilir olmayan, içinde ne olduğunu bilmediğiniz badem sütleri size faydadan çok zarar verebilir. Çabuk bozulmamaları için konulan katkı maddeleri ya da alerjinize sebep olacak içerikler, sağlığınızı ciddi oranda bozabilir. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde badem sütü tüketmek için evde yapma yoluna gidebilirsiniz. Evde badem sütü tarifi ile yapacağınız içeceğinizi direkt olarak içebilir, yemek ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Badem sütü elde etmek için kullanacağınız malzemeler ve yöntemler oldukça basit ve ulaşılabilir. Evde badem sütünü hazırlamak için, 1 su bardağı çiğ badem ve 3 su bardağı su yeterli olacaktır. Kullandığınız suyun içme suyu olması önemlidir. Bademlerde kullanacağınız su süte gideceği için çeşme suyu badem sütünün tadını bozabilir. Süt hazırlamak için bademleri bir kabın içine alın, bir gece önceden 1 bardak bademle 2 bardak içme suyunu ıslatın. Badem sütünü hazırlarken kabuksuz bademlerden yararlanacağınız için kabukların ayıklanması gerekir. Su bademleri yumuşatarak kabuğun soyulmasını kolaylaştıracaktır.

Geceden beklettiğiniz bademlerin suyunu ayrı bir kaba süzün. Süzdüğünüz suyu lavaboya dökmeyin ya da boşa harcamayın, bademleri beklettiğiniz su süt yapımında kullanılacağı için bu su oldukça değerli. Suyunu süzdüğünüz bademlerin kabuklarını güzelce ayıklayın. Ardından blender ya da mutfak robotu gibi cihazlara, ayıkladığınız bademleri ve süzdüğünüz suyu ekleyin. Eklediğiniz badem ve suyu blenderdan güzelce geçirin. Kıvam koyulaşmaya başladığında, 1 su bardağı içme suyunu ekleyin ve tekrardan karıştırın.

Badem iyice öğütülüp, karışım süt kıvamına geldiğinde, ince bir bez ya da tülbentin üzerine bademli suyu dökün ve kaba süzdürün. Birkaç dakika boyunca bezi iyice sıkın ve sütün kaba boşalmasını sağlayın. Süt tamamen süzülüp kaba boşaldığında, badem sütünüz hazır olacaktır. Tülbentte kalan posayı sakın atmayın. Sütünüzden arta kalan badem posasını kurutup badem unu yapabilir, tatlılarınızda, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Oldukça faydalı olan badem sütünün yararlarına evinizde bile ulaşabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina