Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

...
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları
Nar Çekirdeği Yağının Faydaları

Türkiye’de yetişen ve lezzetli meyvelerden biri olarak bilenen nar, lezzetiyle, içindeki vitamin ve mineral deposu olmasıyla, narın şifalı bir bitki olması gibi bin bir çeşit özellikleriyle beraber bilinen meyve türlerinden biridir. Narın şifasını saymakla bitirmek mümkün olmadığı kadar pek çok açıdan da nar çiçeğini kullanmak, nar çekirdeği yağının faydaları içerisinden yararlanmak gibi narın pek çok formundan da faydalanmak mümkün oluyor. Nar, içinde bulundurduğu antioksidan özelliğinde bir meyve olarak lezzetiyle ve içeriğindeki vitaminleriyle bilinen en özel meyvelerden biridir. Çünkü içerisinde hem K hem de C vitamini birlikte barındıran narlarda bolca demir, vitamin ve mineral bulunur. 

Vücudunuzdaki tüm mikropların temizlenmesinde ön ayak olan nar, tüketilmesi esnasında da sizi zora sokabiliyor. Elbette şifa deposu olduğundan bahsettiğimiz nar çekirdeklerinin bitkisel yağ sıkımı gibi üretimi yapılan nar çekirdeği yağı soğuk pres yağ makinesi ile sıkılarak nar çekirdek yağının çıkartılmasıyla da faydasını görmek mümkündür. Sadece narı tüketmek değil aynı zamanda nar çiçeği yağının da pek çok açıdan faydası bulunur.

Pek çok açıdan nar çekirdeği yağı faydaları bulunur. Bu yağ içinde polifenoller vardır ve bu polifenoller ile insanın damarlarında kolesterol birikimi önlenir. Kalp ve damar hastalıklarında, kan dolaşımını sağladığı için rahatsızlanmanıza hiçbir şekilde izin vermemektedir. Düzenli olarak yağ tüketiminde de yüksek tansiyonu olan insanların potasyum ve antioksidan açısından da risk taşımadığı gibi faydasını görmeleri mümkün hale gelir. Aynı zamanda hücre yenileyici özelliği gibi vücudunuzdaki tüm hücrelerin de yenilenmesinde katkı sağlayan nar çekirdek yağları, kanser olma ihtimallerinizi minimuma indirmektedir.

Pek çok açıdan faydalı olan nar çekirdeği yağı kullanımı süreçlerinde de kilo vermenize katkısı vardır. Günümüzde nar çekirdeği yapını düzenli olarak kullanımında pek çok faydası olduğu gibi nar çekirdeği yapının faydalarına bakıldığında bir tanesi de vücutta yağ birikmesini önleyici özelliğidir. Peki nar çekirdeği yağında vücuttan fazla yağların atılmasında faydalı olan, düzenli olarak tükettiğinizde de kilo verme süreçlerinizin birçoğunda destekleyici özelliği olan bir meyvenin yağı olacaktır bunu biliyor muydunuz? 

Pek çok açıdan nar çekirdeği yağı nasıl kullanılır? Gibi konularda sorulmaktadır. Yukarıda tüketimi dışında faydalanacağınız birbirinden farklı amaçlarla da nar çekirdeği yağının faydalarına bakmakta fayda var. Cildinizin güzelleşmesi, iyileşmesi gibi konularda nar çekirdeği yağının cilt sağlığına ciddi oranda yararı olduğu söylenir. Cildinizin canlı kalmasına, parlak ve pürüzsüz bir şekilde yenilenmesine faydalı bir şekilde etki eder. Sağlıklı sonuçlarıyla beraber iki damla kullanımıyla beraber yüzünüze istediğiniz her zaman maske yapmak için de tercih edebilirsiniz. 

Birbirinden farklı niteliklerde yararı olan nar çekirdeği yağının saçlar noktasında da yararı çok fazladır. pH dengesini koruyarak, saçlarınızın her zaman canlı kalmasına, yağ oranını dengelemesi sayesinde saç köklerinin kurumasına izin vermeyen nar çekirdek yağları beraber saç derisinde kan dolaşımını hızlandırır, saç dökülmelerine, kaşıntı ya da kepek oluşumlarına karşı da cildinizi yenilemiş olursunuz. Ciltte olduğu gibi saç derisinde vb. alanlarda da genel olarak saç bakım yapmak istediğinizde de nar çekirdek yağı saç sağlığı açısından iyi geldiği için, kozmetik alanda genel olarak tercih edilmektedir.

Doğrudan cilt problemlerinizle ilgili güneş yanıklarına, egzama ya da sedef gibi durumların tamamında da cilt problemlerinizi iyileştirmek adına doğrudan nar çekirdek yağını kullanabilirsiniz. Yara ve kesik gibi izlerle ilgili cilt problemlerinin ortada hiçbir şekilde iz kalmayacak şekilde iyileştirebilen gücüne sahip olan nar çekirdek yağında C vitamini olmasıyla birlikte cildinizin daha parlak, canlı ve güzel gözükmesini sağlar. Nar çekirdeği yağı aynı zamanda sivilce tedavilerinde de tercih edilen, oldukça yetkin bir yağ ürünü olması nedeniyle bitkisel bir ürün kategorisinde de yerini alır. 

İnsan vücudunda iltihap toplamasına ya da iltihap oluşmasına karşı da yardımcı olur. Ayrıca kas ağrılarınızla ilgili sorunlar yaşayanların kas ağrılarına iyi gelen bu yağ, içerdiği B ve C vitaminleriyle beraber bağışıklık sistemini düzenleyici bir etkisiyle de kullanımı yaygın olarak bilinir. Kilo problemlerinizi giderdiği gibi nar çekirdek yağı selülit sorunlarınızı da ağrısız ve problemsiz şekilde gidermektedir. Düzenli olarak kullanımıyla beraber istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağ Çıkarma Makinası

Bitkisel yağ ürünlerinin en büyük icadı olarak kullanılan soğuk sıkım makinalar ya da soğuk yağ makinaları ile birlikte nar çekirdeğinin yağını çıkarmak da mümkündür. Nar çekirdeği yağ çıkarma makinası konusunda olgun tohumların doğrudan bu yağ çıkarma makinesine işlenecek şekilde konulmasıyla yağı çıkartılabilir.

Soğuk sıkım yöntemiyle nar çekirdeklerinin yağı çıkartılır ve yağın besin değerlerinin de en iyi şekilde kalacağı biçimde yağda birikmesi sağlanır. Soğuk pres makineleri ile nar çekirdek yağı üretimi aşamasında çok fazla nar kullanmak gereklidir. Ortalama her 100 kg nar çekirdeğinde 0,50 kilogram (yarım kilo) nar çekirdeği yağı çıkartmak mümkün olmaktadır. Bu nedenle ev ortamında yapabilmek, normal şartlarda pek zorlayıcı olması nedeniyle günümüz şartlarında soğuk sıkım makinesiyle otomatik şekilde halledebilmek daha da faydalıdır.

Nar çekirdeklerinden çıkan yağlar, hafif kıvamda olurlar. Ayrıca açık renkte olan bu nar çekirdek yağlarının sarı renkten altın renge kadar bu renk aralığında olması beklenir. Renksiz veya sarı halini alan nar çekirdek yağları ise genelde arıtma evresinde hazırlanan yağlardır. Birçok nar çekirdeği yağının da hafif turuncu veya koyu kırmızı gibi renklerinin de olduğu gözlenmektedir.

Ev ortamında da bu nar çekirdeği yağı hazırlanırken genelde soğuk sıkım yapılması halinde zeytinyağı ile karıştırılmasıyla beraber çok daha ilkel, manuel bir yöntem kullanılır. İçerdiği tüm besinlerin kaybolmadan sıkımı gerçekleştirilerek hazır edilmesi noktasında nar çekirdeği yağ çıkarma makinesini tercih etmek en doğru yöntemlerden biri olacaktır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina