Soğuk Sıkım Nedir?

...
Soğuk Sıkım Nedir?
Soğuk Sıkım Nedir?

Zeytinyağlarının üretimiyle ilgili bir terim olan soğuk sıkım, zeytin hamurunun sıcaklığının en fazla 27C olacak şekilde; yani düşük sıcaklıkta zeytinden zeytinyağı çıkartılması işlemlerinin genel adıdır. İnsanlar genelde soğuk sıkım nedir? Diye duyduklarında çok merak ederler. Tamamen zeytinyağı elde etmek adına uygulanan, zeytinyağı üretimi olarak kullanılan bir yöntem türüdür.

Birçok açıdan önemli olan zeytinyağları, günümüzde de elde ediliş türlerine göre önemlidir. Zeytinde bulunan mineral ve birçok bileşen sayesinde zeytinyağının elde ediliş türü de sağlık açısından önemli bir rol oynamaktadır. Zeytinyağı üretiminde zeytinyağının kalitesi ortaya çıkar ve buna göre soğuk sıkım mı yoksa sıcak sıkım mı gibi konular önemli olarak bilinmek istenir. Günümüzde zeytinyağları en iyi kalitede elde edilmesi için soğuk sıkım tercih edilir. Soğuk sıkım zeytinyağları özellikle maksimum 27 derecelerde sıkıldığı için, içindeki mineral ve bileşenlerini de kaybetmemiş olur.

Soğuk Sıkım Nedir ve Kaç Derecede Olmalıdır? 

Soğuk sıkım yapılacağı zaman 27 derece ve daha düşük sıcaklıklarda tercih edilmektedir. Böylelikle zeytinyağı üretiminde en iyi hasat ortaya çıkartılmış olur ve zeytinyağı için gerçek lezzet ortaya konulmuş olmaktadır. Türlerine göre erken hasat zeytinyağı ve soğuk sıkım olmasıyla beraber zeytine ait daha lezzetli bir yanını görebilirsiniz.

Zeytinyağı üretimi için bazı süreçler önemlidir. Bunlardan biri de zeytinyağı elde etmek için zeytin hamuru yoğrulması sürecidir. Soğuk sıkım yönteminin temel başlangıç noktası da bu kısım olmaktadır. Zeytin hamur sıcaklığına bakılarak kontrol altında tutulur ve soğuk sıkım zeytinyağı kontrol altında tutulan sıcaklık derecesi 27’nin altında olacak şekilde tamamlanır.

Birçok üretici tarafından kaliteli zeytinyağı üretilmek istendiğinde, sıcaklığın yükseltilerek fazla yağ üretimi istendiği durumlarda oluşmaktadır. Böyle durumlarda sıcak sıkıma geçilir. Birinci zeytinyağı hamurunun sıcaklığı ne kadar yükselirse, üretilen zeytinyağı miktarının da artışı o kadar fazla olmaktadır. Fakat bu durumda istenen kalite elde edilmemiş olur, kalite de buna bağlı olarak düşmektedir.

Elde edilen zeytinyağı kaliteli olması için sıcaklığın 27 C altına düşürülmüş şekilde zeytinyağı elde edilmesi önemlidir. Bu şekilde üretilen zeytinyağları doğrudan soğuk sıkım zeytinyağı olarak bilinmektedir. Böylelikle 27 C altında zeytin hamuru yoğrulmuş olan soğuk sıkım ile kaliteli biçimde zeytinyağı elde edilir.

Sıcak Sıkım ve Soğuk Sıkım Farkları Nedir?

Zeytinyağı üretilirken soğuk ve sıcak sıkım olarak türlere ayrılmaktadır. Elde edilen zeytinyağı genel olarak sıcak sıkım ya da soğuk sıkım olarak türlere ayrılsa da, genelde kaliteli zeytinyağı soğuk sıkım ile yapılır. Günümüzde de sıcak su ile sıkılan zeytin hamurunun yoğrulması ve sıkılması süreci sıcak sıkım olarak tanımlanır. Burada yağ miktarı daha fazla olsa da, kalite biraz daha düşük olur. Suyun sıcaklığı düştükçe, yağ miktarı azalır ve kalite miktarı artar. Bu da soğuk sıkım olarak bilinir. Sıcak suyla sıkılan sıcak sıkım, soğuk su ile sıkılan ise soğuk sıkım olarak farkları bulunmaktadır.

Soğuk sıkım sızma zeytinyağı içinde yer alan vitamin ve mineraller, diğer sıkım türlerine göre çok daha yüksektir. Bu nedenle zeytin içindeki tüm vitamin, mineral gibi bileşenlerin kaybolmadan direkt olarak yağda da kalması için soğuk sıkım tercih edilmektedir.

Soğuk Sıkım Zeytinyağı Özellikleri

İdeal derecesi 25 C altı olan soğuk sıkım yağlarda kalite, ısı düştükçe artmaktadır. Bununla beraber zeytinlerin erken hasat dönemi olarak adlandırılan dönemde toplanmış olması ve buna göre soğuk sıkıma başlanmış olması da önemli noktalardan biridir. Doğal olması nedeniyle de soğuk sıkım zeytinyağları içinde herhangi bir kimyasal kullanılmadan işlem yapılmaktadır.

Böylelikle doğal ve soğuk sıkım süresi boyunca zeytinler, kokusunu ve tadını doğrudan zeytinyağına aktarır. Herhangi bir şekilde de doğallığıyla, tadı ya da kokusuyla hiçbir değer kaybetmeden soğuk sıkım ile zeytinyağı üretilmiş olur. Soğuk sıkım aşamaları şu şekilde açıklanmaktadır:

  • Zeytinler erken hasatta toplandıktan sonra çekirdeği ayıklanmadan direkt öğütülür.
  • Öğütme sonrasında elde edilen hamur içinden yağ ayrıştırma süreci başlatılır.
  • Daha sonrasında hasırlar aracılığıyla yağ sızımı başlatılır ve yağ sızdırılır.
  • Birçok yerde soğuk sıkım yerine sızma zeytinyağı adını da görebilirsiniz. Her ikisi de aynı anlamı taşımaktadır.
  • Fabrikasyon gerektirmeden direkt işleme geçilmesi önemlidir. Aksi takdirde istenen lezzet ve kaliteyi bulabilmek çok güçtür.

Kaliteyi ve damak zevkinize uygun şekilde lezzeti ön planda tutacağınız zeytinyağı konusunda üretim türleri her zaman önemlidir. Sızma zeytinyağı, soğuk sıkım, erken hasat ya da benzer birçok türleri bulunmaktadır. Rengiyle, tadıyla ve kokusuyla anlaşılır olan bu türler arasından soğuk sıkım zeytinyağı en çok tercih edilendir. Besin değerlerinin yüksek olmasıyla, besleyici ve lezzetinin daha yüksek tutuluyor olmasıyla beraber her zaman en çok tercih edilen soğuk sıkım yöntemi olmuştur.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina