Helva Nedir?

...
Helva Nedir?
Helva Nedir?

Helva nedir? Aslında Helva, birçok ülkede farklı farklı şekillerde yer alsa da özellikle Türkiye’de ve Orta Doğu’da yaygın olan bir tatlıdır. En yaygın 3 helva çeşidi bulunmaktadır: Un helvası, irmik helvası ve tahin helva. Un helvası ve irmik helvası daha çok evlerde yapılırken, tahin helvası dışarıdan hazır olarak alınmaktadır.

Helvanın Faydaları Nelerdir? 

Helva, lezzetli olmasının yanı sıra vücudunuza oldukça faydası olan da bir besindir. Birçok hastalığa şifa olmasıyla bilinir. Kış aylarında tüketmeniz durumunda grip için müthiş bir virüs savar görevi görür. Dengeli tüketilmesi durumunda enerjiyi ve vücut direncini de arttırmaktadır.

Okul çağındaki çocuklar için veya gün içinde fiziksel güç gerektiren işleri olan yetişkinler için enerji vermesi yönünden önemlidir. Helvanın içinde fazla kalsiyum bulunduğundan dolayı kemik erimesi vb. gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Ayrıca; kansere yakalanma riskini düşürme, demir eksikliğini giderme, cilt ve saç sağlığını koruma, vücudumuzun ihtiyacı olan proteini sağlama ve böbrek sağlığına olumlu yönde etki etme gibi faydaları da bulunmaktadır. 

Helvanın Zararları Nelerdir? 

Helvanın birçok faydası olmasının yanında bazı hastalıklara sahip olan kişiler için veya aşırı helva tüketen kişiler için zararlı tarafları da vardır. Şeker hastalığı olan kişiler, helva yerken dikkatli olmalıdır. Fazla yenmesi durumunda hastalığı tetikleyip sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden ya bir uzman kontrolünde takibi yapılarak yenmeli ya da riske atmayarak hiçbir şekilde yenmemelidir.

Ayrıca protein tüketimi ile ilgili sıkıntı yaşayan kişiler de aynı şekilde dikkatli olmalıdır. Helva içindeki protein değeriyle oldukça yarar sağlarken, protein tüketimiyle ilgili hastalığı olan insanlar için tehlike yaratabilir. Gençler ve yetişkinler açısından tüketim miktarı çok önemli olmasa da özellikle ileri yaştaki insanlar helva yerken dikkatli olmalıdır. Fazla tüketilmesi durumunda sağlığı kötü yönde etkileyebilir ve hastalıklara sebep olabilir.

Helva Hangi Hastalıklara İyi Gelir? 

Tahin helvasının birçok hastalığa iyi geldiği uzmanlar tarafından birçok yerde söylenmektedir. Tahin, hem fiziksel görünüşünüz hem de hastalıklarınız için oldukça etkili bir besindir. Saç dökülmesi veya cildinizin dokusu ile ilgili bir sıkıntınız varsa tahin helvası tüketmek size büyük fayda sağlayacaktır. Tahin, saç dökülmelerinin önüne geçer, cilde parlaklık kazandırır ve cildinizi canlandırır.

Tüm bunların yanında; damar tıkanıklığına iyi gelir, özellikle menopoz döneminde görülen kemik erimesinin önüne geçer, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar, migren ataklarının hafiflemesini sağlar, yüksek tansiyonu düşürür, alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır ve egzama hastalığına iyi gelir. Tüm bunlardan da görebileceğimiz gibi tahinin ve tahin helvasının hastalıklar üzerinde büyük faydası bulunmaktadır.

Un Helvası ve İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Un helvası yapmak için gereken temel malzemeler un, şeker, yağ ve sudur. İrmik helvası yapmak için ise irmik, yağ, su, süt ve şeker gerekmektedir. Eğer yaptığınız helvanın aromasını arttırmak isterseniz tariflerinizde mısır şurupları kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Böylece, yemeğin dokusunu yumuşatmış ve aromasını arttırmış olacaksınız. Her iki tarifte de şeker yerine pekmez veya bal kullanabilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız helva daha sağlıklı olacaktır. Bunun yanı sıra direkt şeker kullanmadan da şekersiz helva yapabilirsiniz.

Tahin Helvası Yapılışı

Tahin helva evlerde yapılmadığı için nasıl yapıldığı konusunda pek çok soru işareti bulunmaktadır. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan makineler sayesinde tahin helvası yapılışı daha kolay ve daha hızlı bir hal almıştır. Helva kaynatma, şeker kaynatma, helva yoğurma, helva tartma ve helva kesme makinelerinin yardımıyla birlikte tahin helva yapım süreci yavaş yavaş makineleşmeye başlamıştır.

Tahin helvası hem evde hem de makineler ile birlikte hazır olarak yapılabilir fakat tahin helvası yapıldıktan sonra düzgün bir şekilde kesmek oldukça zordur. Evde aile için yapılması durumunda düzgün kesilmesi pek önemli olmasa da özellikle cenaze veya toplu yemek davetlerinde veya fabrikalarda hazır olarak üretilmesi durumunda tahin helvalarını tek tek el ile kesmek zaman gerektirmektedir. Bu gibi durumlarda helva kesme makinesi büyük fayda sağlamaktadır. Helva kesme makinesi ile yapmış olduğunuz tahin helvasını 200 gr.’dan 2 kg.’a kadar istediğiniz porsiyon büyüklüğünde kesebilirsiniz. Böylece fiziksel iş gücünü maksimum oranda azaltmış ve tek tek el ile kesme durumundan kurtulmuş olacaksınız.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina