Çitlembik Nedir?

...
Çitlembik Nedir?
Çitlembik Nedir?

Çitlembik nedir ve faydaları, yağı nasıl çıkartılır? Gibi konularda çokça merak edilen, son dönemlerde de birbirinden farklı merak edilen konular, çitlembik için merak konusu olan konulardır. Bizde bu konuda çitlembik meyvesi dahil olmak üzere tüm faydaları, çitlembik yağı nasıl çıkartılır gibi konularda sizlere özel bir rehber hazırladık.

Dünyada araştırıldığında toplamda 70 farklı çitlembik meyvesinin bulunduğu söylenir. İçeriğinde faydalı besin değerleriyle beraber birbirinden farklı besin değerleri olduğu bilinen bu meyve, ismini ise yetiştiği çitlembik ağacından aldığını söyleyebiliriz. Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi ülkemizde de çitlembik meyvesinin birbirinden farklı faydaları bulunur. Tüketildiğinde tadında tatlı bir lezzet bulunan ve kahverengi tonlarındaki bu meyve, bir bitki türü olarak da nitelendiriliyor. Bu sebeple günümüz şartları içerisinde hem insanlar hem de hayvanlar tarafından da her zaman tüketilen, beslenilen meyve kaynaklarından biri olarak bilinir.

Çitlembik, halk arasında bilinen bir isim olurken ayrıca dağın ya da menengiç gibi isimlerle de bilinir. Türlerine göre birbirinden farklı renklerde bulunan bu meyvenin yeşilden kahverengiye dönen tonuyla karşılaşabilirsiniz. Doğada olduğu gibi ülkemizde şehirlerde de birçok bölgede çitlembik ağaçlarının olduğu ve her sezon toplandığı görülür. 

Çitlembik Faydaları

Türkiye’de dört bir yanda yetişen çitlembik meyvesi için birçok yararlı olduğuna dair bilgi bulunur. Öncelikle çitlembik meyvesinin merak edilenler arasında ilk faydalarından biri karın ağrılarını iyileştirdiği, mide ağrılarına iyi gelir diyebilmek mümkündür.

Kilo almak isteyenler için oldukça faydalıdır. Çünkü iştah açıcı özelliği sayesinde gerçekten çok lezzetli şekilde tüketebilirsiniz ve iştahınızın açılmasında yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz. Faydaları saymakla bitmeyecek olan çitlembik meyvesinin ayrıca öksürük, idrar söktürücü özelliği, idrar yolu enfeksiyonuna solunum yolu rahatsızlığına da iyi geldiği söylenebilir. 

Böbrek taşını düşürmede, böbreklerin sağlıklı olarak çalışır vaziyette olmasında da etkili bir meyvedir. Bu nedenle böbreklerle ilgili sorunu olanların tüketmesi beklenen ve istenen meyveler arasında gelir. 

Çeşitli sağlık sorunları olarak birçok terleme problemlerine de iyi gelir. Ayakların terlemesi ya da ayak kokusu sorunlarında, vücudunuzun aşırı terlemesi gibi problemlerde de en iyi şekilde rahatlayabilir ve kurtulabilirsiniz.

İdrar sökücü özelliği ile de ön planda olan bu meyve, idrar yolu enfeksiyonu sorunlarında da birebir olarak iyileştirici etkiye sahip olan çitlembik meyvesi ile birlikte kilo almak isteyenler, iştah açıcı özelliğinden faydalanırken, aşırı terleme sorunlarına karşı doğal bir çözüm arayanların da buna göre tercih edebilecekleri ürünler başında bu ürün gelir.

Çitlembik meyvesi, istediğinizde meyve olarak kurutulabilir, ezme makinemiz sayesinde menengiç kahvesi yapılarak tüketebilir veya yağı çıkartılacak da tüketimi mümkün olmaktadır. Meyvesini tüketirken çekirdeklerine dikkat edip tüketmek mümkün olurken, sindirim sorunlarında ya da midenizin iyileşmesinde de katkısı yüksektir. Ayrıca çay içerisinde bal ile karıştırılarak macun niteliğinde de tüketip faydasını görebilirsiniz.

Çitlembik Yağı

Bu meyvenin yağı da çıkartılıyor ve tüketiliyor. Çitlembik yağı meyvesinden doğrudan çıkartılmakta olup, yağlı tohumlar gibi bu meyvenin de yağını soğuk pres yağ makineleri ile çıkartmak mümkündür. Zeytinyağı çıkartılan türdeki makinalar ile birlikte çitlembik yağlarını da çıkartabilirsiniz. 

Çitlembik yağı çıkartılırken süzme ve ayrıştırma aşamalarından geçerek işlemler mekanik bir şekilde tamamlanır. Çitlembik yağı çıkartılan tesislerde, mekanik sistemlerin de olduğu şekilde hem detaylı hem de sterilizasyon yapılarak yağ üretimi yapılıyor. Bu şekilde çitlembik yağının özü çıkartılır ve şişelenerek kullanıma hazır hale getirilir. Çok önemli faydalarının yer alıyor diyebileceğimiz çitlembik yağının birbirinden farklı faydaları vardır.

Çitlembik yağının da birbirinden farklı faydası bulunur. Çitlembik yağının faydaları noktasında saç sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için, şampuanlarla birlikte bu yağdan damlatıp deneyebilirsiniz. Saçlarınızın daha da canlı ve güçlü şekilde çıkması noktasında zeytinyağı ile çitlembik yağını karıştırarak kullanabilirsiniz. Saç köklerinizi güçlendirme de işe yarar.

Ayrıca çitlembik yağı tüketmenin en önemli yararlarından biri de idrar söktürücü faydalarıdır. Ayak kokusuna iyi gelen bu yağ, cildiniz içinde tertemiz bir cilde sahip olma konusunda hem sivilce hem de akne gibi çok zararlı unsurların da yok olmasını sağlamak mümkün oluyor. Çitlembik meyvesi olarak tüketebileceğiniz gibi yağının kullanımıyla sağlık açısından birçok fayda görmek mümkündür.

Çitlembik yağını elde etmek için binlerce kilo çitlembik yağının soğuk sıkım makinalar ile zeytinyağını çıkartmak gibi çitlembiğin de direkt yağını çıkartabilirsiniz. E ve B vitaminlerini içeren cilt problemleri ile saç problemlerinize dair her yönden faydasını görmek mümkündür. Hücrelerin yenilenmesi gibi birçok açıdan doğal bir şekilde meyvenin içerdiği besinlerden faydalanırsınız. Saçın dibine çitlembik yağını sürerek birkaç saat beklediğinizde, pek çok açıdan faydasını görmek mümkündür.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina