Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nedir?

...
Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nedir?
Menengiç Kahvesi Nedir? Faydaları Nedir?

Menengiç kahvesi insanı rahatlatan, sakinleştiren ve dinç kalmasını sağlayan bir içecektir. İnsanın rahatlamasını sağlarken konsantrasyonunu yaklamasını da sağlar. Bundandır ki yüzyıllardır kahve içmek insanların vazgeçilmezi olmuştur. Kahve içmek sağlık açısından oldukça faydalı olduğu gibi damakta da hoş bir tat bırakmaktadır. Faydalı olduğu kadar da lezzetli olan kahve pek çok farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Türk kahvesi, filtre kahve, dibek kahve, menengiç kahvesi, espresso, americano, granül kahve…

menengiç kahvesi nedir, faydaları nelerdir

Kahve çeşitleri arasında özellikle tercih edilen her damak tadına hitap eden menengiç kahvesi nedir, faydaları nelerdir, nasıl pişirilir hepsini inceleyelim. Menengiç kahvesi halk arasında menengiç kahvesi olarak da anılmaktadır. Menengiç kahvesi sanılanın aksine kahve çekirdeklerinden elde edilmez. Ülkemizde de yetişen menengiç ağaçlarından elde edilir. Menengiç tohumunun kurutulmasıyla menengiç kahvesi hazırlanır. Yani aslında menengiç kahvesi kahve değildir.

Halk arasında çitlenbik, çedene, çıtlak gibi pek çok farklı isimle anılan menengiç tohumlunun lezzeti oldukça fazladır. Menengiç ağaçları, Ülkemizin özellikle Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinin dağlık alanlarında kendiliğinden yetişmektedir. Bu ağacın meyvelerinin kurutulup kavrulması ve ardından da öğütülmesiyle de menengiç kahvesi elde edilir. Bu kahve ismini de yetiştiği ağaçtan almaktadır.

Menengiç kahvesi, toz halinde olup Türk kahvesi gibi pişirilerek Türk kahvesini aratmaz. Hem lezzetiyle hem de görselliğiyle gönülleri fetheden  Menengiç kahvesi ülkemizde yaygın olarak tüketilir. Oldukça faydalı olan menengiç tohumu aynı zamanda menengiç yağı üretmek için de kullanılmaktadır. Alternatif tıpta da oldukça faydalı olan tohumlar arasında yer alır. 

Menengiç Kahvesinin Tarihi Ne kadar Eskiye Dayanır?

Menengiç kahvesi, Kürt kahvesi olarak da bilinmektedir. Menengiç ağacından üretilen kahve; Akdeniz Bölgesi’nde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, İç Anadolu Bölgesi’nde kırsallık alanlarında ekilmeden kendiliğinden yetişir. Türkiye’nin doğal bitki örtülerinden biri olan menengiç farklı isimlerle anılabilmektedir: çitlembik, kezwan, çedene, çitembik, çıtlık…

Menengiç ağacından toplanan menengiç tohumları kurutulur, kahve değirmeni aracılığıyla öğütülür ve ardından Türk kahvesi misali pişirilir . Sağlık açısından oldukça faydası olan menengiç kahvesi oldukça lezzetlidir.

Menengiç kahvesi, yüzyılı aşkın süredir Diyarbakır, Adıyaman, Siirt, Mardin ve Batman gibi şehirlerde yetişmektedir. Gaziantep’de de yöresel içecek olarak ikram edilmektedir. Kavrulup öğütülen bu meyveler, 20. yüzyılın başlarından beri Avrupa’ya ve tüm dünyaya ihraç edilmektedir. Hatta Fransa’da Chicoree au Kurde yani Kürt Hindibası olarak bilinmektedir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları Nedir?

Menengicin faydaları yıllardır konuşulur ve menengicin daima tüketilmesi gerektiği düşünülür. Menengiç kahvesinin faydaları saymakla bitmez. Menengiç ağaçta hazır halde bulunduğundan meyve olarak tüketilebilir. kahveden sabuna kadar pek çok kullanım alanı da mevcuttur. Bıttım sabunu olarak kullanılan menengiç genellikle kahve olarak ön plana çıkar. Menengiç kahvesinin faydalarını sıralayacak olursak;

 • Nefes darlığına iyi gelir, göğsü yumuşatır.
 • Öksürüğü keser.
 • Mide ağrılarına iyi gelir.
 • Cilt bariyerini onarır, yaraların hızla iyileşmesini sağlar.
 • Ayak terlemesini engeller kokuyu azaltır. 
 • Kalp yetmezliğinin önüne geçer.
 • İdrar yollarını enfeksiyondan korur.
 • Cildin ışımasına ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Menengiç Ne İşe Yarar?

Menengiç, kullanım alanı oldukça geniş olan faydali bir bitkidir. Kahvelerden sabunların içeriğine kadar pek çok alanda menengiç hammadde olarak kullanılır.

Menengiçin yağ olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Menengiç yağı mide problemlerinden ishal, ülser, dizanteri gibi rahatsızlıkları önler. Menengiç yağı bağırsakta bulunan mukus tabakası için de oldukça faydalıdır.

Bıttım sabununun hammaddesi olan menengiç; saça, yüze ve cilde iyi gelir. Siirt bölgesinde yetişen menengiçlerden elde edilen bıttım sabunu kepek oluşumunu engeller; egzamaya, mantara, ergenlik sivilcelerine iyi gelir. Vücuttaki yara ve tahrişlere karşı da önleyicidir.

Menengiç yağ ve sabunun dışında kahve olarak da tüketilir. Menengiç kahvesi sindirim sistemine iyi gelir, mide ağrılarının önüne geçer. Kesilmeyen öksürüğü keser, göğsü yumuşatır, balgamı söktürür. Antiseptik özelliği vardır. Menengiç içerdiği protein sayesinde kasları besler ve yağ yakımını oldukça kolay hale getirir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi yüzyıllardır içilen ve çok sevilen bir kahvedir. Türk kahvesiyle benzer olması sebebiyle insanlar tarafından oldukça çabuk benimsenmiştir. Hal böyle olunca menengiç kahvesi nasıl yapılır merak edilmektedir. Menengiç kahvesi hem kıvam olarak hem de yapılış aşamaları olarak Türk kahvesine benzemektedir. Eğer lezzetli bir menengiç kahvesi yapmak istiyorsanız alttaki aşamaları takip edebilirsiniz:

 • Menengiç kahvesi yapımı için; cezve, su ya da süt, fincan ve menengiç kahvesi gereklidir.
 • İlk olarak isteğe bağlı olacak şekilde su ya da süt hazırlanmalıdır. Kişi başı 1 tatlı kaşığı menengiç kahvesi, eklenmelidir.
 • Eğer süt kullanmayı tercih edildiyse kahve 1 buçuk tatlı kaşığı olarak kullanılabilir.
 • Sonrasında cezveye kişi sayısı kadar fincanla ölçerek su veya süt eklenir. Ardından hızla karıştırılır. Tüm kahvenin homojen bir şekilde karıştığından emin olunur. 
 • Ardından kahve pişmeye bırakılır. Karıştırılmaz. Köpürmeye başladığında köpük fincana alınır ve kahve tekrar kaynamaya bırakılır. Kaynayan kahve köpüklü fincana dökülür. 
 • Eğer menengiç kahvesini süt ile hazırlıyorsanız köpük ayırmanıza pek gerek yoktur. Çünkü oldukça köpüklü bir kahve olacaktır. 
 • Menengiç kahvesinin püf noktası soğuk süt ya da su ile hazırlanmasıdır. 
 • Menengiç kahvesi kendine özgü bir tada sahip olduğundan şekere ihtiyaç duyulmaz . Fakat çok şekerli kahve tüketenler kahveyi cezveye döktükten sonra şeker ilave edebilir.

Lezzetli bir menengiç kahvesi içmek istiyorsanız; menengiç kahvesinin taze olduğundan, yeni çekilmiş olduğundan emin olmalısınız. Taze çekilen menengiç kahvesi damakta yoğun ve güzel bir tad bırakacaktır. Lezzetli menengiç kahvesinin bir diğer püf noktası ise kahvenin tam olarak öğütülmüş olmasıdır. Tam olarak öğütülmeyen menengiç kahvesi, tortu tortu olarak ağza gelir.

Eğer siz de lezzetli bir menengiç kahvesi elde etmek istiyorsanız sitemizdeki makinelere göz atabilirsiniz. Demirbaş Makine olarak sizlere en kaliteli kahve öğütme makineleri sunmaktayız. Sitemizi ziyaret ederek makinelerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina