Yağlı Tohumlar Nelerdir

...
Yağlı Tohumlar Nelerdir
Yağlı Tohumlar Nelerdir

Kuruyemiş gibi çeşitli yağlı tohumlar, insanlara bitkisel yağ açısından zengin besleyici katkı sağlayan bu ürünlerle birçok açıdan faydalanabilirsiniz. İçerdiği B grubu vitamin ve mineral açısından zengin olan yağlı tohumlar, protein içeriği, mineral, yağ asitleri açısından besleyicidir.

Doymamış yağ formu bulunduran ve sağlıklı beslenmenin ilk adımlarından biri olan kaliteli yağ içermesiyle bilinen yağlı tohumlar nelerdir diye liste çıkardığımızda tüm kuruyemişleri içermekte olduğunu söyleyebiliriz. Doymamış yağ içeriğinden zengin olan kuruyemişler için çoklu doymamış yağ asidi fındık ve bademde bulunur. Omega-3 yağ asidi olarak da ceviz yağlı tohumu tüketilebilir. İçerdiği yağ asitleri sayesinde cildinize faydası olduğu kadar koroner kalp hastalığının önüne geçmek için yardımcı olmaktadır. 

Yapılan bir çalışma doğrultusunda kronik rahatsızlık dahil olmak üzere birbirinden farklı hastalıklara iyi geldiğine dair çeşitli kanıtlar ortaya konulmuştur. Bu açıdan yağlı tohumların birçok hastalığa karşı da riski azalttığı bilinir. Aynı zamanda kabızlığı önleyici etkisi olan, kan şekerini düzenleyici etkisi vardır diye nitelendirilen yağlı tohumlar ile beraber kolesterol seviyenizi olabildiğince aza indirebilirsiniz. 

Yüksek yağ içeriğinden faydalanarak birçok bitkisel yağ elde etmek için doğrudan bu yağlı tohumlar yağ çekme makinesiyle hazırlanıldığı bilinir. Ev ya da iş yerlerine uygun, tezgah üstü olan ezme makinalarıyla beraber zeytinden tutun da susama kadar ezme işleviyle beraber yağını çıkartabilirsiniz. Yağlı tohumlara dair tüm ürünlerin bu ezme makinası ile birlikte en iyi şekilde yağı üretilebilir, yemeklerde ya da sağlık açısından tüketiminden faydalanabilirsiniz.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin en iyi şekilde faydalanabildiği bu ezme makinaları, taze tahin üretiminde, ayçiçek yağı, zeytin yağı üretmek için yararlanılan makinalar olarak bilinir. Ezme makinalarının günümüzde küçük boyda olmasıyla, işletmelerde kullanıldığı gibi tezgah üstü kullanım için iş yerlerinde de kullanıma uygun şekilde tercihi yapılabilmektedir.

Sağlıklı Beslenme İçin Yağlı Tohum Tüketimi 

Sağlıklı beslemenin en önemli adımlarından biri de işlev görmemiş yağların tüketimidir. Bu konuda da tamamen bitkisel yağlardan oluşan yağ içeriğiyle beraber sağlıklı beslenmeye dair önem verebilir ve ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler tüketildiği gibi yağlarının da çıkartılarak tüketilmesi kolesterol içermeden size besleyici etki yaratacaktır.

Genel olarak enerji ve yağ içerikleri açısından zengin olan yağlı tohumlar, bitkisel kaynaklı olduğu için en çok tercih edilen ürünler arasında kuruyemişler yer almaktadır.

Tohumların yağını kullanarak istediğiniz gibi yağ çıkartabilir, bunların tüketimini de yapabilirsiniz. Zeytin, susam, ayçiçeği, kabak çekirdeği ya da ceviz, fındık, fıstık, kaju gibi birbirinden farklı kuruyemişler olmak üzere birçok vitamin ve mineral açısından zengin olan bu ürünlerle birlikte siz de sağlıklı beslenmenin adımını atabilirsiniz.

Yüksek yağ içeren birçok tohumlarla birlikte yağ çıkartan ezme makinaları yardımıyla çok kolay şekilde sağlıklı yağ elde edebilir ve yağlı tohumların kronik hastalıklara kadar birçok rahatsızlığa iyi gelmesiyle sizlerde yararlanabilirsiniz. Yüksek yağ içeren birbirinden farklı yağlı tohumlardan elde edilen susam yağı, haşhaş yağı, ayçiçek yağı, zeytinyağı gibi lezzetli ve besleyici özelliği yüksek ürünlerle beraber güçlü mineral içeriğine sahip yağlarla besleyici özelliğinden yararlanın.

Yağlı Tohumlar Hangileridir?

Cevizin beyin hücrelerine etkisi olduğu bilinir ve prostat kanseri riskini azalttığı için etkileri vardır. Günlük besleyici açısından da yağ tüketimi olarak da değerlendirebilirsiniz.

Hem yağ oranı açısından hem de lif oranı açısından yüksek değere sahip olan yağlı tohumlardan biri de yer fıstığıdır. Enerji açısından da yüksek olan bu besinlerde yağlı tohum olarak kullanımı yaygın ve yağ tüketimi için aranan kuruyemişlerden biridir. 

Badem, bir diğer bitkisel yağlı tohumlardan biri olup yüksek protein içermesiyle beraber bilinen besinlerden biridir. Sindirim sisteminizle ilgili korumaya katkısı olan, kansere karşı da kolon kanseri riskini azaltan kuruyemiş bademdir. 

Fındıkta yine yağlı tohumlardan biri olup lif e vitamini açısından zengin olduğu gibi kalp ve damar hastalığı sorunlarında etkiyi azaltmakta, sağlıklı şekilde tüketim açısından önemlidir. İyi bir enerji verici kuruyemişlerden biri olarak bilinir.

Son olarak akla gelen yağlı tohumlardan biri de tahin,yani susamdır. Susamın kavrularak kabuktan ayrıldıktan sonra tahin ezme makinalarıyla birlikte çok basit şekilde susamların ezilmesi ve tahin makinesi ile tahin üretimi yapılması mümkün olmaktadır. İster posası ile birlikte yağlı tahin üretebilir isterseniz yağını soğuk press yağ sıkma makinemiz ile ayırarak sadece susam yağını da kullanabilirsiniz.

Genel olarak pekmez ile tüketimi yaygın olarak kullanılan tahin – pekmez ikilisi, en çok kış sezonu içinde insan vücudunu sıcak tutması için ve enerji verdiği için en çok tercih edilen tatlı olarak kullanılan yağı tohumlardan biridir. Kilo almak için ya da spor yapan kişilerin aktif şekilde tüketecekleri, protein açısından zengin, lezzetli en iyi yağlı tohum susamlardır. 

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina