Türkiye ve Dünyadaki En İyi Susam Çeşitleri

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Türkiye ve Dünyadaki En İyi Susam Çeşitleri
...
Türkiye ve Dünyadaki En İyi Susam Çeşitleri
Türkiye ve Dünyadaki En İyi Susam Çeşitleri

Türkiye ve dünya genelinde sağlıklı beslenme alışkanlığı yeni bir boyut kazanmaktadır. İnsanlar artık tükettikleri her besinin içeriğini araştırmaktır. Dolayısıyla en iyisi ve en doğalı tercih edilmektedir. Genellikle insanlar; katkı maddesi olmayan, şekersiz ve son derece sağlıklı besinleri tüketmek istemektedirler. Türkiye ve dünya genelinde en iyi susam çeşitlerinin hangileri olduğu da merak edilmektedir. Susam birçok yiyecekte kullanılan, son derece lezzetli bir besindir. 

Türkiye’deki en iyi susam çeşitleri Muğla ilimizde yetiştirilmektedir. Akdeniz iklim koşullarının etkisi ile son derece yağlı ve lezzetli susamlar yetiştirmek mümkündür. Muğla ilinin Ula ilçesinde yetiştirilen susam çeşitleri Türkiye’nin en kaliteli susamları olarak kabul edilmektedir. Dünya geneline bakıldığında ise Etiyopya ve Sudan zirvede yer almaktadır. Etiyopya ve Sudan’ın iklim koşulları ve coğrafi özellikleri susam yetiştiriciliği için son derece uygundur.

Susamın kalitesi ve sağlıklı olması oldukça önemlidir. Son yıllarda sağlıklı susam tüketimi adına bazı yöntemler geliştirilmektedir. Örneğin susam kavurma makineleri sayesinde insanlar kendi susamlarını kendileri üretebilmektedir. Bu sayede ev yapımı, son derece organik susamlar tüketilmektedir. En iyi susamlar, en organik olanlardır. Dolayısıyla mutfaklarda tezgah üstü kullanıma uygun an bu makineleri temin ederek sağlıklı susamları tüketebilirsiniz. Firmamız üzerinden bizlerle iletişime geçerek susam kavurma makineleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

turkiye-ve-dunyadaki-en-iyi-susam-cesitleri

En İyi Susam Çeşitleri Hangileridir?

En iyi susam çeşitleri ile ilgili sorular son zamanlarda sıklıkla gündeme gelmektedir. Ülkemizde en iyi susam çeşitleri Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu bölgelerin iklim koşulları, yağlı ve lezzetli susam yetiştiriciliği için oldukça uygundur. Susamların kullanım alanları farklı olduğu için çeşitlerini bilmek fayda sağlamaktadır. Örneğin; yemekte kullanılan susam ile pastada kullanılan susam çeşitleri birbirinden farklıdır. 

Susamın yağlı ve lezzetli olması dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir. Susam çeşitleri; simitlik susam, pastalık susam, pastalık küçük taneli susam, bisküvilik susam, beyaz susam ve hulled susam olarak sınıflandırılmaktadır. Susamların bu kadar çeşitli olması, kullanım alanını bir hayli genişletmektedir. En iyi susam çeşitleri ise uygun koşullarda yetiştirilen ve öğütülen susamlardır. Son yıllarda öne çıkan susam kavurma makinelerini kullanarak evlerinizde lezzetli susamlar elde edebilirsiniz. 

Firmamız üzerinden uzman ekibimizle iletişime geçerek en iyi susam çeşitleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Aynı zamanda evde kullanıma uygun susam makinelerimizi inceleyebilir ve işlevleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İnternet adresimiz üzerinden sunduğumuz hizmetleri ve birbirinden kaliteli makinelerimizi inceleyebilir avantajlarımızdan yararlanabilirsiniz. Kaliteli makineler ile son derece lezzetli ve sağlıklı susamları elde edebilirsiniz. 

Türkiye’nin En İyi Susamları Hangisidir ve Nerede Yetişir?

Türkiye’nin birçok bölgesinde susam yetiştiriciliği yapılmaktadır. Fakat iklim özelliklerinden dolayı Akdeniz ve Ege bölgesinde yetiştirilen susamlar çok daha lezzetli olmaktadır. Özellikle Muğla ilinin Ula ilçesinde yetişen Gökova susamı ülkemizin en iyi susamı olarak kabul edilmektedir. Gökova susamı, ülkemizde son derece popülerdir. Aynı zamanda tatile gelen turistlerin de ilgi odağı olan bu susamlar lezzeti ile adından söz ettirmektedir. 

Gökova susamı, yerel tür olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla birkaç sene önce coğrafi işaretleme çalışmaları yapılmaktaydı. Bu işaretleme sayesinde Gökova susamı, bulunduğu bölgeye has bir ürün olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde ve dünya çapında Gökova susamı olarak bilinen bu susam, özellikle yazın tatile gelen turistler tarafından çok fazla rağbet görmektedir. Muğla iliyle özdeşleşen Gökova susamı, kendine has yapısı ve lezzeti ile öne çıkmaktadır. 

Gökova susamı aynı zamanda güçlü bir dış ticaret ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle Çin ve Japonya’ya ihraç edilmektedir. Ayrıca Japon halk tarafından ülkemizde de çok fazla tercih edilmektedir. Coğrafya işaretleme çalışmaları sayesinde dünyada da Gökova susamı adı ile bilinen bu susamlar, ülkemizin tescilli lezzetlerinden biridir. 

Dünyanın En İyi Susamları Hangileridir ve Nerede Yetişir?

Dünyanın en iyi susamları, susam yetiştiriciliği için en uygun bölgeler olan Etiyopya ve Sudan’da yetiştirilmektedir. Dünyanın en lezzetli ve en yağlı susamları, Etiyopya’nın Humera bölgesi ve Sudan’ın Gedarif bölgesinde elde edilmektedir. Susamın yetiştirildiği ortamın iklim özellikleri, susamın lezzetini doğrudan etkilemektedir. Etiyopya ve Sudan iklim özellikleri bakımından susam yetiştiriciliği için son derece uygundur. 

Genellikle simitin üzerine dökülen susam çeşitleri karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda susam kavurma makineleri de işlevsel özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu makineler sayesinde insanlar, evlerinde son derece organik susamları elde edebilirler. Aynı zamanda bu makineler sayesinde susamın daha uygun fiyatlara mal edildiği görülmektedir. Ülkemizde ve dünyada yaygın olarak öne çıkan susam makineleri ile lezzetli susamlar elde etmek son derece kolaydır. 

Demirbaş Makine olarak sizler için birbirinden kaliteli ve işlevsel özellikleri ile öne çıkan makineleri hazırladık. Susam makinelerimiz sayesinde ev ortamında hızlı bir şekilde son derece doğal susamları elde edebilirsiniz. Uzman ekibimizle iletişime geçerek susam makinelerimizin özellikleri ve kullanım alanı ile ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Dünyada yetiştirilen en lezzetli susamların kalitesine denk susamlar elde etmek için firmamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina