Tahinde Hangi Vitaminler Var?

...
Tahinde Hangi Vitaminler Var?
Tahinde Hangi Vitaminler Var?

Susam tohumlarından elde edilen tahin, Türk geleneksel lezzetleri arasında yer alır. Bu ürünün bulunmadığı mutfak hemen hemen yok gibidir. Tahin, tek başına tüketildiği gibi, hamur işlerinde ve tatlılarda da sıklıkla karşınıza çıkabilir. Benzersiz bir lezzete sahip olan tahin, pekmezle karıştırılarak kahvaltıların vazgeçilmez ürünlerinden biri halini alır.

Peki tahinin faydalarını ve hangi vitaminleri içerdiğini biliyor musunuz? Tahinin faydalarını saymakla bitirmek oldukça zordur. Bununla birlikte içerdiği vitamin ve mineraller hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Bu sayede severek tükettiğiniz bu ürünün neye iyi geldiğini de öğrenebilirsiniz.

Tahindeki Vitamin ve Mineraller

Kahvaltılıklar arasında özel bir yeri olan tahin, Türk mutfağının özel ürünlerinden biridir. Tahin pekmez karışımı kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir. Bunun başlıca sebeplerinden biri lezzetinin yanı sıra içerdiği yüksek orandaki protein ve besin lifleridir.

Tahin şu vitamin ve mineralleri yoğun olarak içermektedir;

  • B vitamini çeşitleri ve A, C, E vitamini
  • Demir, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller
  • Omega 3 ve 6 yağ asitleri
  • Metiyonin

Her sabah 2 kaşık tahin tüketmeniz uzmanlarca tavsiye edilir. Bu tavsiyeye düzenli olarak uyduğunuz takdirde bütün günü enerjik ve zinde geçirmenizi sağlayacak vitamin ihtiyacınızı alabilirsiniz.

Peki, bu vitamin ve mineraller ne işe yarar? Tahin neye iyi gelir? Bu soruların cevaplarınızı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tahinin Vücuda Faydaları

Tahin düzenli olarak tüketildiği zaman insan vücuduna birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Mideye, cilde, kemik gelişimine, saçlara, kalbe ve kansızlığa karşı oldukça faydalı bir besin olan tahin aynı zamanda bütün günü enerjik geçirmenizi sağlar.

Tahinin insan vücuduna faydaları saymakla bitirilememektedir. Bununla birlikte başlıca bazı faydalarını ele alabilirsiniz.

Tahinin Mideye Faydaları

Aç karnına tahin yemek midede oluşacak olan birçok rahatsızlığın önüne geçebilmektedir. Mide rahatsızlıklarına iyi gelen tahin özellikle şişkinlik gibi sorularına karşı tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Tahinin Cilde Faydaları

Cilt sağlığı insanların en çok dikkat ettiği alanlardan biri haline gelmiştir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için insanlar birçok farklı yol ve yönteme başvururlar.

Tahin, cildi beslemesinin yanı sıra aynı zamanda temizlenmesinde de önemli faydalara sahiptir. Bunun en önemli sebebi, tahinin içerdiği antioksidan özelliğidir. Bu özellik hücrelerin yenilenmesinde önemli bir rol oynar. Düzenli olarak tüketildiğinde tahin ciltteki leke oluşumlarını azaltacaktır. Bunun yanı sıra ciltteki ölü hücrelerin arınması nedeniyle kırışıklıklar da yavaşlayacaktır. Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunan tahin, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Cilt sağlığı dendiği zaman akla ilk gelen hususlardan biri de saçların bakımıdır. Tahin, içerdiği vitaminler ile saç köklerini güçlendirir ve dökülmelerine engel olur.

Tahinin Kalp Sağlığına Faydaları

Vücudunuzda kan akışında yaşanan düzensizlik; damar tıkanıklığı, yüksek kolesterol ve ilerleyen aşamalarda kalp krizi gibi sorunlara yol açar. Tahin, kan akışınızı düzenleyen besinlerden biridir. Bu sebeple bu sorunlara engel olan gıdalar arasındadır.

Düzenli tahin tüketimi kolesterole karşı dayanıklılığı artırırken, damar tıkanıklarının önlenmesini sağlar.

Tahinin Kas ve Kemik Gelişimine Faydaları

Kemik sağlığında en önemli minerallerden biri kalsiyumdur. Kalsiyum tahinde yüksek miktarlarda bulunur. Bu sebeple, çocukların kemik ve kas gelişiminde tahinin rolü büyüktür. Bu durum çocukların kahvaltılarında tahinin eksik edilmemesi gereken bir ürün olduğu anlamına gelir.

İçerdiği yüksek miktarlardaki kalsiyumla tahin, çocukların yanı sıra yetişkinler için de büyük önem taşır. Özellikle sporcularda kemik ve kas gelişimi için tahin mutlaka alınması gereken gıdalar arasında yer alır. Kadınlarda ise kemik erimesi sorununa karşı düzenli tahin tüketimi tavsiye edilir.

Tahinin Kansızlığa ve Obeziteye Karşı Faydaları

Kanda demir eksikliği halk arasında kansızlık olarak bilinmektedir. Özellikle kadınlarda bu sorun çok daha sık yaşanmaktadır. Hammaddesi susam olan tahin demir zengini bir gıdadır ve vücudun demir ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynar.

Tahin aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Bu oda obezite sorununa karşı alınmış önemli bir önlemdir.

Tahindeki Omega 3 ve Omega 6 Ne Fayda Sağlar

Omega 3 ve omega 6 sayesinde tahin, sinir hücrelerinin ve sinir sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Her gün 2 yemek kaşığı tahin tüketildiği takdirde hafızayı güçlendirdiği ve beynin işleyişine katkı sağladığını bilinmektedir.

Tahinin Antioksidan Özelliği

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve genel sağlık açısından büyük faydalar sağlayan tahinin en önemli özelliklerinden biri ise antioksidan içeriğidir. Tahin içerdiği C vitamini başta olmak üzere yararlı mineral ve vitaminlerle vücuda zararlı maddelerin girişine engel olur. Vücutta hali hazırdaki bulunan zararlı maddelerin ise uzaklaştırılmasını sağlar. Bu özelliğiyle tahin, zararlı bakteri ve zehirlenmelerden vücudu koruyan bir besin maddesidir.

Antioksidan özelliği sayesinde tahin, kanser hücrelerinin gelişmesini engelleyen bir yapıya sahiptir. Hücre yenilenmesi sayesinde, kanserli hücrelerin yayılması ve gelişmesi engellenmektedir.

Tahindeki Metiyoninin Faydaları

Buraya kadar sıralanan tüm başlıklarda tahinin neden faydalı olduğunu sıraladık. Bunun yanı sıra tüketilmesini oldukça lezzetli olan bu ürün, keyifle yenebilir. Vücut direnci açısından son derece önemli olan tahin, metiyonin içeriğiyle böbreklerin sağlıklı çalışmasına da destek olur. Vücut tarafından üretilen metiyonin, belirli bazı gıdalarla dışarıdan takviye olarak da alınabilmektedir. Metiyonin, vücuttaki yaraların iyileşmesi, yeni kan damarlarının oluşması ve karaciğerin yenilenmesinde büyük önem taşır.

Metiyonin özellikle uyuşturucu, alkolizm, depresyon, Parkinson ve şizofreni tedavilerinde faydalı olarak görülen maddelerden biridir. Bu sebeple düzenli tahin tüketimi sizi bu tip sıkıntılardan korumaya da yardımcı olacaktır.

Sofralardan eksik olmayan, kahvaltılarda, yemeklerde ve tatlılarda kullanılan tahin içerdiği her bir vitamin ve mineralle insan vücuduna onlarda fayda sağlayan doğal bir gıdadır. Düzenli tahin tüketimiyle bu faydaların her birini siz de kendinizde fark edebilirsiniz. Kendi taze tahininizi yapmak için tahin makineleri kullanarak bu sağlıklı ve lezzetli besini her zaman elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina