Susam Yağı

...
Susam Yağı
Susam Yağı

Afrika kökenli bir yağlı tohum olan susam, 5 cm- 250 cm arasında yetişmektedir. Beyaz, pembe renkli şekilde tercih edebileceğiniz susamlarda pek çok çeşitlilik bulunmaktadır. Susam yarısı yağ olarak bulunurken, günümüzde de susam yağı olarak pek çok açıdan fayda sağlayan içerikler üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Tahin yapımında da kullanımı olan susam yağının yoğun bir şekilde kullanıldığından söz etmek mümkündür. Genel olarak yemeklerde de yörelere ait şekilde pek çok alanlarda tahinlerin kullanımı yaygın şekilde mevcut olmaktadır. Yemekler dışında da susam susam yağı cilt, saçın sağlıkla büyümesine dair pek çok olumlu durumu mevcuttur.

Susam yağının faydalarına göz attığınızda da cilt bakımından besleyici, saçlar açısından besleyici özellikleriyle beraber mutfakta da yemek hazırlamak için tercihen kullanılmaktadır. Hem besleyici hem de lezzet açısından susam yağlarının pek çok faydası olduğu gibi ciltteki yaralara iyi geliyor demek mümkündür.

Susam Yağı Faydaları

Susam yağı faydalarına göz attığınızda, ilk olarak vitamin ve mineral açısından zengin bir yağ olduğunu göreceksiniz. İnsan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirmesi gibi etkisi olduğundan, hastalıklara karşı güçlü etki yaratır. Kansızlık rahatsızlığında tedavi olarak bitkisel yağ kolesterolü dengelediği için çok iyi derecede demirden dolayı sizlere katkı sağlar. İçerdiği E vitamini sayesinde cildinizde yanık, yara, akne vb. tüm izlere karşı susam yağının faydaları büyüktür. 

Susam yağları, güneş koruyucu olarak da tercih edildiği için günümüzde güneşin zararlı ışınlarına karşı etkisi yüksektir. Bununla birlikte de son derece anti bakteriyel etkisiyle ağrılara karşı ağrı kesici özelliği taşır. Kan şekerinde düzenleyici görev gördüğü için şeker hastalarının tedavilerinde, kalp ve damar sağlığını korumada susam yağının yeri ayrıdır. Bununla beraber çinko açısından zengin olduğu gibi cildiniz için faydalı, diz ağrılarında da yağ kullanımı için susam yağıyla beraber ağrılara iyi geldiği söylenir.

Uyku düzensizliği ve ruh sağlığıyla ilgili olarak duygu durumlarınızı daha da düzenleyici etkisiyle beraber susam yağlarının etkisi ve faydaları yüksektir. Solunum yolu noktasında rahatlatıcı etkisi ile aynı zamanda susam yağıyla beraber en iyi şekilde kendinizi korumuş olabilirsiniz.

Susam Yağı Ne İşe Yarar

Kolesterol düzeyini iyileştirici etkisi olan susam yağı, sesamol, sesamin gibi doymamış yağ asitlerini içerisinde barındırır. Bu da kalp krizi riskini aza indiren faktörleri insan vücudunda açığa çıkartır. Bu anlamda da kalp sağlığını olumlu yönde etkiler. Kalsiyum, bakır ve çinko açısından da kaynak noktasında zengin olan kemik ve diş gelişimi için gelişim gösteren susam yağlarının faydaları saymakla bitmez demek mümkündür. 

Stres ve anksiyete sebep olan çeşitli yorgunluk başta olmak üzere, halsizlik ya da benzer isteksizlikleriniz konusunda depresyonu iyileştirici etkisi de yine susam yağı ile mümkün olmaktadır. Bu konuda rahatlatıcı etkisi sayesinde susam yağı horlama sorunlarında, uyku sorunlarında ya da benzer düzensiz uyku durumlarınıza da yardımcı olur. 

Yemeklerde de kullanacağınız susam yağları, tavuk, et ve sebzeler dışında salata sosu olarak tercih edebilir ve değerlendirebilirsiniz. İştah açan aromasıyla beraber lezzetli bir şekilde tahinden hep faydalanabilirsiniz.

Susam Yağı Uçucu Mudur?

Susam yağı uçucu yağlardan değil sabit yağlardandır. Sabit yağlar uçucu yağlar ile birlikte sıklıkla kullanılır. Uçucu aromaterapi yağlarının içeriğinde çok fazla esans bulunduğu için sabit yağlarla birlikte kullanımı tercih edilir. Çünkü sabit yağlar yoğun esansın seyreltilmesine büyük katkı sağlar. Susam yağı da sabit yağ çeşitlerinden biri olduğu için uçucu yağların seyreltilmesinde sıklıkla tercih edilir. Uçucu yağlar yüksek oranda esans içerdiği için susam yağı ile birlikte cilde uygulanması önerilir. Uçucu yağların direkt olarak cilde uygulanması ise büyük problemlere yol açabileceği için tavsiye edilmez.

Susam yağı, sabit yağlar kategorisinde olduğu için cilt ile doğrudan temasında herhangi bir sakınca yoktur. Sabit yağlar, baz yağlar adıyla da karşımıza çıkabilir. Susam yağını doğrudan cilde uygulayabileceğiniz gibi uçucu yağlarla birlikte de uygulayabilirsiniz. Susam yağı cildin derinlerine inerek yüksek oranda onarır ve dengeleyici moleküller taşıyarak cilt bakımına yardımcı olur. Ayrıca susam yağı, yemeklere de doğrudan eklenebilir. Fakat uçucu yağlar, uzman tavsiyesi olmadan direkt olarak alınmamalıdır. Susam yağı, ciltte denge sağlayan önemli bir yağ çeşididir. Aynı zamanda saçlardaki yağı da dengeler. Susam yağı, güneşten gelen zararlı ışınlara karşı yüksek oranda koruyuculuk gösterir. Susam yağı, soğuk presleme yöntemi ile elde edilen bir yağ çeşididir. Burada önemli olan susamın yapısını bozmadan yağ elde etmektir. Bu konuda sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağını kullanmak için birçok durum mevcuttur. Örneğin susam yağını tahinden elde ettikten sonra yemeklerinizde kullanabilir, sos olarak tercih edebilirsiniz. Yemeklerde lezzetli bir şekilde tercih etmeniz mümkündür. Bununla birlikte de susam yağı saç bakımı konusunda faydalıdır. Saçlarda kan dolaşımının artmasını sağlar, bu da saçlarınızın köklerini beslemesine ve daha da güçlü saç köklerini desteklemesine yardımcıdır. Saçlarınıza masaj yaparak bu susam yağını basit bir şekilde kullanarak saç kökünüzü güçlendirebilirsiniz. 

Susam yağı saçlara doğrudan olumlu şekilde etki eder, saç dökülmesini önleyecek biçimde hem saç ve cilt bakımı hem de benzer şekilde yemek tüketiminde yardımcıdır. Saçlarınıza iyi gelir, kullanılan bitkisel yağ olması sayesinde de hücre yenilenmesinin de etkisiyle yardımcıdır. 

Saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasında yardımcı olan susam yağları, saç kırıklıklarında ya da saç mantar oluşmasında da önleyici özelliğe sahiptir. İçerdiği vitamin, mineralleriyle birlikte saç kökü zayıf olan kişilerde yardımcı bir kür oluşturur. 

Susam yağı sadece saçlarda değil kirpiklerde de etkilidir. Kirpiklerin daha sağlıklı uzamasında, güçlü görünmesinde yardımcı olur. Susam yağı kaş kaybını önlemek adına da faydalanabilirsiniz ve E vitamini, kalsiyum içermesiyle beraber susam yağının kaş, kirpik ve saç köklerine besleyici etki yaratmasından yararlanabilirsiniz.

Susam Yağı Makinesi

Susam yağı makineleri, günümüzde birbirinden farklı ortamlarda kullanılan küçük, orta ve büyük işletmeler için uygun ürünlerdir. Son derece basit bir biçimde kullanımı olan bu makineler, pek çok açıdan değerlendirebileceğiniz niteliktedir. Susam yağı için soğuk pres makinalar ile tercih edebilir, tahinden susam yağlarını elde edebilirsiniz. 

Kabuklu susamlar, kabuğundan sıyrılması için kurutulur ve tohumlara ayrılır. Bu sayede tohumlar kavrularak preslenme işlemine hazır hale getirilir. Bununla beraber susam yağı, filtreden geçirilerek tahin elde etmek için soğuk pres makinalarda tercihlerde bulunabilirsiniz. 

Susam yağı üretebilmek için susam yağı makinaları ya da soğuk pres makinası tercih edilir. Bunun için elde edeceğiniz doğru şey, susamın kavrulmuş hali olacaktır ve bu sayede kabuksuz şekilde tercihinde bulunmuş olabilirsiniz. Besleyici özellikleriyle beraber günümüzde yaygın şekilde susam yağlarını her zaman kullanabilirsiniz.

Demirbaş Makina ile beraber soğuk pres makinaları ile birlikte faydalanabilirsiniz. Her parçanın üretiminden sorumlu marka, sizlere istediklerinizi verecek potansiyelde hizmet verir. Bununla beraber sizlere en iyi şekilde yağlı tohumları presleme, dolayısıyla ürün presleme ile az enerjiyle yağ üretmesi gibi ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Soğuk sıkım makinaları ile yağlı tohumların genelini sıkarak yağ elde edebilirsiniz. Bunun için de susam tohumlarından elde edeceğiniz yağ için, soğuk sıkım makinesi kullanıp hızlıca ve düzenli olarak susam yağı elde edebilirsiniz.

Susam Yağı Makinesi Fiyatı

Herhangi bir kimyasal ürüne ihtiyaç duymaz, en iyi şekilde soğuk pres yaparak istediğiniz şekilde yağ kalitesinden faydalanabilirsiniz. En üst düzeyde yararlanacağınız şekilde soğuk pres ile beraber mutlu müşteri yaratabilmeyi isteyen Demirbaş Makine, en uygun fiyatlarıyla beraber susam yağı makinelerini sizlere sunar. 

Susam yağı makine fiyatları, küçük ve büyük ölçekli hacme göre değişkenlik göstermektedir. Tercih edeceğiniz makinelerin kullanım alanına göre fiyatlarda da her zaman değişkenlik olmaktadır. Bu anlamda ev tipi ya da işyerine uygun endüstriyel tasarımlarla çalışılmış, tezgâh üstü kullanılabilir susam yağ makinesiyle beraber ihtiyaçlarınıza uygun şekilde tercihlerde bulunabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina