Menengiç Kahvesi Faydaları

...
Menengiç Kahvesi Faydaları
Menengiç Kahvesi Faydaları

Kahve yüzyıllardan beri tüketilen, her çeşidiyle tüm insanlığı mest eden aromalara sahip içeceklerden biri. Çoğu ülkede yetiştirilen ve seveni çok olan kahve, içeriğindeki kafein sayesinde bireyleri dinç tutuyor. Kahve insanları ayakta tutan ve uykuyu bertaraf eden besinlerden biridir. Mirvari, Türk kahvesi, filtre kahve ve menengiç kahvesi gibi pek çok türü bulunan kahveler, her mekânda severek tüketilir. Ancak filtre kahve ve Türk kahvesinin yüksek kafein içeriği, sık ve düzenli tüketimde vücuda zarar verebiliyor. Bu tür kahveler sert kafein özelliğiyle kafein toleransı oluşturabilir.

Kahve çeşitleri arasında menengiç tüm özellikleriyle diğerlerinden ayrılıyor. Kafein konusunda sizi mutlu edecek kahvelerden biri olan menengiç kahvesi, düşük kafein seviyesiyle sağlığınıza zarar vermeden tüketilebilir. Antep fıstığı ağacı türlerinden olan yabani çalılarda yetişen menengiç meyvesi, aslında fıstık çeşitlerinden biridir. Menengiç kahvesi, sakız ağacıgillerden olan Pistacia terebinthus çalısından elde edilir. Pistacia terebinthus çalı formundaki fıstık ağacıdır, bu ağacın meyvelerinden menengiç yada diğer adıyla çitlembik meyvesi elde edilir. 

Menengiç meyveleri toplanıp kurutulur ve tüketilmeye hazır hale getirilir. Kurutulan menengiçler kahve öğütücü makinelerde çekilerek toz haline getirilir. Diğer kahvelerden daha farklı bir yapısı olan menengiç kahvesi, pişirme tekniğiyle de tüm kahvelerden ayrılır. Çoğunlukla Anadolu bölgelerinin kesimlerinde yetişir. Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in yüksek yerlerinde kendiliğinden yetişir. Türk kahvesine benzeyen pişirme tekniğiyle, evlerde kolayca tüketilebilir. 

Menengiç Kahvesi Nedir?

Menengiç meyvesine halk arasında çedene, çitlembik, bıttım ve çıtlık gibi isimler veriliyor. Yapılışı Türk kahvesi yapımıyla aynı olsa da özellikleri ve formu tüm kahvelerden farklıdır. Kendisine özgü aroması bulunan menengiç kahvesinin meyveleri, yüksek dereceli ateşte 20 dakika kavrularak kahve kokusunu ortaya çıkarır. Baharatlı ve odunsu notalar taşıyan menengiç kahvesi meyveleri, kavrulduğunda çam ve narenciye gibi egzotik kokular ortaya çıkarır.

Menengiçten kahve dışında şekerleme, yemek çeşitleri ve bıttım sabunu yapılır. Menengiç kahvesinin tam olarak nereye ait olduğu bilinmese de Elazığ şehriyle adı daha sık anılır. Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep’e ait olduğu da söylenir. Kullanım alanı içecekle sınırlı olmayan menengicin faydaları saymakla bitmez. Sıra dışı yapısı ve tadıyla tüketicileri mest eden menengiç kahvesi insan sağlığına faydalı etkiler barındırır. Kalori ve besin değeri açısından diğer besinlere göre çok daha sağlıklıdır.

Menengiç Kahvesinin Sağlığa Faydaları

Diğer kahvelerden ayrılan yapısıyla dikkat çeken menengiç kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor. İnsan sağlığına olan etkileri sayesinde menengiç kahvesi tüketenler gönül rahatlığıyla bu içeceği içebilir. Menengiç kahvesi özellikle solunum yollarına sağladığı faydalarla bilinir. Solunum sistemini sağladığı etki sayesinde rahatlatır ve nefes darlığı problemini önler.

Ses telleri ile ilgili problemlere de iyi gelen menengiç kahvesi balgam söktürücü özelliğiyle boğazı rahatlatır. Aynı zamanda göğsü yumuşatır ve öksürüğü söker. Besin değeri yüksek olduğundan sindirim sistemine karşı oldukça etkilidir. Mideyi koruyucu özelliği sayesinde mide ağrılarını iyi gelir. Düzenli ve aşırı olmayan bir şekilde tüketilen menengiç kahvesi böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Kalp ve damar sağlığını doymamış yağ asitleriyle korur. Kötü kolestrolün düşüşünde önemli rol oynayan menengiç kahvesi kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıkları önler. Hücre yenilenmesini sağlayarak cildin elastikiyetini arttırır ve yaşlanmayı geciktirerek kırışıklıkları önler. Menengiç kahvesinin afrodizyak özelliği de bulunmaktadır.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesinin pişirme tekniğiyle Türk kahvesinin pişirme tekniği birebir aynıdır. Menengiç hem süt hem suyla pişirilse de yapım aşamaları konusunda Türk kahvesinden farkı yoktur. Bu faydalı ve lezzetli kahveden içmek isteyenler menengiç kahvesi yapımını öğrenmelidir.

Menengiç kahvesi için gerekli malzemeler:

  • Öğütülmüş menengiç kahvesi
  • Su veya isteğe göre süt

Menengiç kahvesi için gereken malzemeler sadece bunlardır. Yapım aşamasında kahveyi içecek kişi sayısı kadar tatlı kaşığıyla cezveye menengiç kahvesi koyun. Ardından içecek kişi sayısına göre bir fincan su ya da süt ekleyin. Süt menengicin tadını daha yumuşak hale getirdiğinden, tadının yoğun olmasını isterseniz kahveyi bir tatlı kaşığından daha fazla miktarda koyabilirsiniz. Ayrıca süt çabuk köpüren bir yapıya sahip olduğundan, pişirirken dikkatli olmak gerekir.

Pişirmeden önce güzelce karıştırın ve kahveyle su veya sütün harmanlanmasını sağlayın. Güzelce karıştırdıktan sonra ocağa alabilirsiniz. Ocakta pişirmeye başlamışken karıştırmamaya özen gösterin. Kahve köpürmeye başladığında, menengiç kahvesini taşırmadan bardaklara pay edebilirsiniz. İsteğe göre kahvenizi balla tatlandırabilir, daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina