Küncü Nedir?

...
Küncü Nedir?
Küncü Nedir?

Yöresel lezzetlerin ayrıldığı mutfaklarda, tarifler verilirken ve çeşitli tariflerin kullanıldığı susamlar, yemeklere atılacağı miktarlar paylaşıldığında küncü adını alır. Yöreden yöreye göre susamların isminin küncü olarak değiştiği bilinir ve buna göre günümüzde bazı bölgelerde susam yerine küncü ismi kullanıldığı görülmektedir. Sağlık açısından güçlü besinlere sahip olan susamlar, çeşitli yöresel mutfaklarda birçok lezzeti yaratabilmek için hamurların içlerinde çokça kullanılır. Yemeklerin dışında besleyici özelliği ve içeriği sayesinde de yağ olarak da kullanıldığı gözlemlenmiştir.

Susam ya da küncü olarak adlandırılan bu bitki, yağlı tohum kategorisi içerisindedir. İçeriğindeki vitaminlerin yüksek oranda insan bedenine sağlıklı etkileri olması, cilt sağlığına karşı olumlu etkileri sayesinde de oldukça güçlü tüketimi bulunmaktadır. Günlük tüketime elverişli olan susam, insan vücuduna sağlık açısından bağışıklık sistemini düzenleyici etkisiyle ve koruma etkisiyle bilinir. 

Sağlık açısından aynı zamanda diyabet önleyici özelliği bulunması, kan şekerindeki dengeleyici özelliği ve de bağışıklık sistemindeki düşüklüğü dengeleyici özelliği gibi birçok özellikleriyle beraber küncünün faydaları bulunmaktadır.

Küncü Değirmeni

Küncü yağlı tohum olması nedeniyle küncü değirmenleri makinası ile birlikte tüketim oranına bağlı şekilde taze üretim yapabilirsiniz. Yağlı tohum makinaları olarak da bilinen küncü değirmenleri, günümüzde en doğal besin ürünlerinin yağlarının çıkartılması için kullanılır. Çeşitli hastalıklara tedavi olması için susam ya da küncü yağı olarak bilinen küncüden elde edilen yağlar, en doğal besin şeklinde üretebileceğiniz yağ formlarıdır.

Kıvamlı şekilde yağ oranını elde etmek adına siz de kurutulan susam veya küncü değirmenleriyle birlikte bu çekirdeklerin ihtiyaç duyduğu kıvamda getirerek dilediğiniz lezzeti yakalamak adına kullanabilirsiniz.

Küncü Makinesi

Küncü makinesi diğer bir adıyla susam kavurma makinası yağlı tohumların en rahat öğütüldüğü makinedir. Doğal, sağlıklı küncü elde etmek istiyorsanız küncü makinesini kullanarak çok basit bir şekilde elde edebilirsiniz. Taze bir şekilde elde ettiğiniz küncü ezmelerini ya da küncü yağlarını pek çok alanda kullanabilirsiniz.

Küncü makinemiz sayesinde seri bir şekilde küncü ezmesi ve küncü yağı elde edebilirsiniz. İster üretim amaçlı isterseniz kendi ihtiyacınızı gidermek amaçlı kullanabileceğiniz küncü makinelerimiz oldukça pratiktir. İstenilen kıvamda elde edeceğiniz küncü yağını pek çok hastalığın tedavisinde ya da pek çok yemek tarifinde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde istediğiniz kıvamda elde edeceğiniz küncü ezmesini de eşssiz tariflerinizde kullanabilirsiniz. 

Küncü makinesinin kullanımı kolaydır, Türk Gıda Tüzüğü’ne uygun olarak üretilmiştir. Sağlık açısından hiçbir sorun teşkil etmeyecek malzemeler ile üretilmiştir ve temizliği oldukça basittir. Küncü makinesi sayesinde aldığınız küncü yağının ya da küncü ezmesinin tazeliğinden, doğallığından şüphe etme durumunuz ortadan tamamen kalkacaktır. Sadece bunlar da değil küncü makinesi sayesinde istediğiniz her an kendi küncü yağınızı, ezmenizi üretebilir hatta bunun satışını bile yapabilirsiniz

küncü makinemiz sadece ev kullanımı için değil seri üretim içinde uygundur Geniş haznesi, pratik kullanımı ve hızlı üretimi sayesinde rahatlıkla küncü yağları ve küncü ezmeleri üretebilirsiniz. Sağlıklı ve kaliteli küncü ürünleri elde etmek için mutlaka küncü makinemize bir göz atın. Demirbaş Makina olarak en ergonomik tasarıma sahip, en uygun fiyatlı ve en kaliteli küncü makinelerini sizler için tasarladık ve ürettik. Ürünlerimiz hakkında bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir bize numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Küncü Faydaları Nelerdir?

Susam ya da küncü olarak adlandırdığımız, Afrika kökenli olan bu yağlı tohumların birçok faydası vardır. İçerdiği vitaminler sayesinde yağı çıkartılarak vücudunuzda kullanabilir ya da benzer şekilde mineralinin etkisiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. A, C ve E vitaminlerine sahiptir. İçerdiği magnezyum, sodyum ve potasyum sayesinde de kozmetik ürünlerinde çokça kullanılır. 

Kozmetik ürünleriyle ilgili olarak hücre yenilemesine yönelik üretilen birçok krem çeşitlerinde E vitaminin içeriği sayesinde küncü kullanılır. Tüm hücrelerin kısa süreli yenilenmesiyle beraber etkisi bulunur ve kanser önleyici özelliği vardır. Kansere karşı dirençli etkisi sayesinde tercih edilebilir yağlı tohumlardan biridir.

Küncünün içerdiği besin değerlerinin bütünü insan bedeninde enerji yapar. Bu nedenle içerdiği besinlerin toplamıyla halsizliği önler, kolesterol dengeleyici olarak da kullanabilirsiniz. Magnezyum sayesinde de damar tıkanıklığı gibi sorunlarla uğraşmadan kan akışını hızlandırmayı da başarabilirsiniz. Hem kalp hem de damar sağlığı sorunlarında oldukça güçlü besin değeri vardır. 

Küncü, iştah açıcı özelliğe sahiptir. Kilo almak isteyen ve bolca yemek tüketmek isteyenlerin tercih edeceği bir yağlı tohumdur. Aksi durumda eğer kilonuzdan memnunsanız ve herhangi bir şekilde kilo almak istemiyorsanız, küncünün de az seviyede tüketilmesine dikkat etmelisiniz.

Yeterli seviyede tüketim, içerdiği bitkisel yağlar sayesinde sizin daha zinde olmanızı sağlayan, güne daha enerjili şekilde başlamanızda yardımcı olan etkiye sahiptir. İnsan sağlığını koruması açısından bitkisel yağı çıkartılabilir olan küncü değirmeni kullanılarak küncünün yağıyla beraber tüketim sağlandığında yukarıda yazan birçok özellikten faydalanmak mümkün olmaktadır.

Küncü içerdiği besinlerle beraber yağ oranı yüksek yağlı tohumdur. Bu nedenle obezite hastalarının kullanımında dikkat etmeleri gerektiği hatırlanmalıdır. A, C ve E vitaminlerini karşılamak adına günlük 1 çay kaşığı küncü tüketimi yeterlidir. Fayda sağlaması için daha fazla tüketim olmamasına dikkat edilmelidir. 

Kozmetik açıdan da yararlı olan küncü yağı, cildinizin sağlığı için kullanılabilir. Bu noktada eğer cildinize direkt olarak kullanmak istiyorsanız çeşitli besleyici özelliklere sahip olan diğer yağlarla beraber kullanarak çok daha faydasını görebilirsiniz.

Küncü Nasıl Tüketilmelidir?

Küncünün tüketim şekilleri, birbirinden farklı şekillerde bulunmaktadır. Uzak doğu kültüründen yayılan bu küncü, karaciğer sağlığının iyileşmesi açısından içerdiği yağ oranlarıyla beraber oldukça faydalı olduğu bilinir. İnsan sağlığı açısından aynı zamanda kişinin görmesini sağlıklı açıdan etkiler, olumlu etkileri bulunur.

Tahin ve küncü karıştırılarak da tüketilebilir. Bu sayede tahin besin değerleriyle birlikte vücutta daha fazla enerji yapacağı şekilde de kullanılmış olur. Hem vitamin hem de minerali vücuda sokmak istediğinizde siz de bu küncü yağ formundan faydalanmış olabilirsiniz.

Kozmetik sektörü içerisinde birçok hücre yenileme özellikleriyle beraber cilt bakımında ve cildinizi nemlendirme gibi konularda küncü tohumu kullanılır. Çünkü içerdiği E vitamini ile birlikte kolejen etkisi yaratır ve insan cildine olumlu etkileri vardır. Diğer cilt sorunları dahil olmak üzere tüm cilt lekeleri ve sorunlarına karşı küncü tohumunu kullanabilirsiniz. Cilt problemlerinde ilk akla gelen egzama, mantar ya da benzer cilt lekeleri oluşturan hastalıkların onarımı için küncü tohum yağını kullanabilirsiniz. Diğer cilt sağlığına etkili yağlarla beraber karıştırarak kullanımı önerilmektedir.

Aynı zamanda kozmetik alanında saç derilerine de besleyici etki bırakır. Küncü yağını kullandığınızda, saçlarınızın daha canlı ve parlak çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu durumda küncü yağı, içerdiği vitaminleriyle ve mineral değerleriyle birlikte saç derisinin daha da besleyici olmasını sağlamaktadır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina