Keten Tohumu Faydaları

...
Keten Tohumu Faydaları
Keten Tohumu Faydaları

Son günlerde insanların keten tohumu konusunda bilgi düzeyleri artmıştır. Önceden hiç bilinmeyen bir gıda iken giderek daha çok kişi tarafından sorulmaya başlamıştır. Yüksek lif içeriği sayesinde formunu korumak isteyen kişilerce keşfedilmiştir. Çeşitli yiyeceklerin içine katılarak tüketilmesi daha kolaydır.

Keten bitkisinin tohumu olan bu gıda, Mısır topraklarından dünyaya yayılmıştır. Birçok derde deva olması nedeniyle mucize olarak nitelendirilen besin maddeleri arasına girmiştir. Bitkisel protein içeriğine sahip olması nedeniyle spor yapanlar ve vejeteryan olup protein açığını gidermek isteyen kişilerce tüketilebilir. Latince adı linum usitatissimum olan keten bitkisi bu tohumu bizlere kazandırmıştır. Yakın zamanda mutfakların vazgeçilmezi olacak gibi görünmektedir.

Keten Tohumunun İçerdiği Vitamin ve Mineraller

Bir gıda maddesinin değerini yükseltenler içerdiği vitamin ve minerallerdir. Keten tohumu faydaları da içeriği sayesinde gerçekleşir. Zengin bir C ve B6 vitamini kaynağıdır. Ayrıca tiamin ve manganez de içerdiği bilinir.

Kalsiyum, magnezyum ve demir gibi vücut için önemli bazı mineralleri barındırır. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cilt bakımında kullanılabilir. Ağızdan alındığında ya da doğrudan ezilip yüze sürüldüğünde faydasını gösterecektir.

Keten Tohumunun En Bilinen Yararları

Farklı faydaları nedeniyle herkesin hayatına bir dönem keten tohumu girmiştir. Doğrudan yenilebilir ya da ezilerek tüketilebilir. Bazı durumlarda cilde sürülmesi, onarımın başlatılmasını ve hızlanmasını sağlar. Ezilmiş keten tohumunun cilde uygulaması güneş yanıklarını etkili bir şekilde iyileştirir.

Rozasea, akne, egzama gibi cilt hastalıklarına olan faydaları da birçok kişi tarafından bilinir. Keten tohumu yağı bu cilt alanlarına sürüldüğü zaman kısa bir süre içinde iyileşmenin başladığı gözlenecektir. Bu besin maddesinin içerdiği alfa linolenik asit sağlık için oldukça faydalıdır. Vücuduna iyi bakmak ve uzun yaşamak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilen bir tohum haline gelmiştir. Bu gibi tohumlar ezilerek ya da yağı elde edilerek tüketilebilirler.

Senelerdir keten tohumu yağı sivilce üzerinde de etkili bulunmuş ve kullanılmıştır. Özel olarak yağının temin edilmesi gereklidir.

Keten Tohumu Kansere Nasıl Etki Eder?

Kanser, vücuttaki kötü huylu hücrelerin çoğalması ile kendini gösteren bir hastalık grubudur. Vücudun çeşitli alanlarında görülebilir. Öğütülmüş keten tohumu tüketmek liganda içeriği sayesinde prostat kanserine karşı koruyucu etkiye sahiptir. Ayrıca meme kanserini önleyici etkileri de bilinir. Her ne kadar konuyu ispatlayacak yeterli klinik deney bulunmasa da kullanıcıların görüşleri bu yöndedir.

Keten tohumu yağını ya da öğütülmüş keten tohumunu tüketmek tümör boyutunun küçülmesini sağlayabilir. Özellikle meme kanseri ve prostat kanserinde olumlu etkileri bilinir. Kanseri riskini azaltması nedeniyle herkes düzenli bir şekilde tüketebilir.

Keten Tohumu Bağışıklığı Güçlendirir

Keten tohumu yüksek C ve B6 vitamini içeriğine sahiptir. Ayrıca yüksek omega-3 yağı içermesi de bağışıklığı destekleyici bir özelliğidir. Her mevsim tüketilmesi uygundur. Özellikle kış mevsimi yaklaşılırken tüketim sıklığının artması, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır.

Keten Tohumu Diyabet Hastalarında Etkilidir

Diyabeti olan kişilerin kan şekeri düzensiz seyreder. Bu nedenle keten tohumu gibi yüksek lif içeriği olan gıdaları tüketmeleri önerilir. Faydalı yağlar içeren bu besin maddesi sayesinde sık sık acıkmak önlenir. Kilo kontrolünü sağlamak kolaylaşır. Öğün aralarında tüketilerek şekerin aniden düşüşü önlenebilir.

Bazı yağlar, kalbe ve damarlara dosttur. Diyabet hastalarının kalp ve damar hastalıklarına olan yatkınlığı bazen riskli olabilir. Bu nedenle katı yağlar yerine bitkilerden aldıkları yağları tercih etmeleri daha doğru olur. Keten tohumu yağı bitkisel içerikli olması nedeniyle diyabet hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

Keten Tohumu Kolesterolü Düşürmeye Yardımcıdır

Kolesterol yüksekliği kalp hastalarına zemin hazırlar ve damarların tıkanmasına yol açar. Ani ölümü tetikleyeceği için kolesterolün normal seviyelere getirilmesi önemlidir. Hayvansal gıdaların aşırı tüketimi ve hareketsizlik gibi faktörler kolesterolün yükselmesini sağlayacaktır. Düşmesi için az yağlı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmanın yanında keten tohumu da tüketilebilir.

Omega 3 yağının iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürücü etkisi zaten bilinir. Keten tohumu da yüksek omega 3 içeriği sayesinde bu etkiyi sağlar. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara iyi geldiği de bilinen faydaları arasındadır.

Keten Tohumu Tüketerek Sağlığınızı Koruyun

Cilt ve saç sağlığına iyi gelen E vitamini keten tohumu içinde yüksek oranda bulunan vitaminler arasındadır. Cilde ve saça ihtiyaç duyduğu nem ile elastikiyeti kazandırır. Genç görünmek isteyen kişilere düzenli olarak keten tohumu tüketmesi önerilir.

Potasyum, magnezyum ve kalsiyum gibi önemli mineraller kemik sağlığını koruyucu ve geliştirici bir etkiye sahiptir. Genel metabolizmanın hızlanması sağlanır. Formunu korumak isteyenler ya da kilo vermek isteyenler keten tohumunu diyetlerine dahil edebilirler.

Keten Tohumu Kısırlığı Önler

Üreme çağındaki birçok insanın korkusu olan kısırlığı önlemek için de keten tohumu tüketilebilir. Özellikle yağı elde edildiğinde içerdiği vitamin ve minerallerden daha yoğun bir şekilde faydalanmak mümkün olur. Keten tohumunun üreme sağlığına olan olumlu etkileri daha çok kişi tarafından tüketilmesini sağlamıştır.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Elde Edilir?

Keten tohumu yağı elde edebilmek için soğuk pres yağ makinesi kullanılması gerekir. Diğer yöntemlerle çıkarılmaya çalışıldığında besin değeri kaybolur. Bu nedenle özelleşmiş bir makine kullanımı şarttır. Böylece keten tohumunun içerdiği tüm vitamin ve mineraller korunmuş olur. Keten tohumu faydaları keşfedildiği için ilgi artmıştır. Çeşitli işletmeler tarafından müşterilere ürün olarak sunulabilir.

Hastalıkların giderek artması ve sağlığın bozulması insanları faydalı besinleri daha sık tüketmeye yönlendirmiştir. Özellikle tohumlardan elde edilen faydalı yağların tüketimi artmıştır. Marketlerde, şarküterilerde ve aktarlarda bu soğuk pres yağ makineleri kullanılarak keten tohumu yağı elde edilebilir. Böylece insanlara son derece faydalı bir besin maddesi sunulur.

Soğuk Pres Neden Önemlidir?

Tohumların yağları çıkartılırken sıradan teknikler yerine soğuk pres tekniği kullanılmalıdır. Bunun amacı besin değerlerine zarar vermemektir. Aktarlar, bitkisel ürün satıcıları, eczaneler bu makineyi kullandıklarında soğuk sıkım keten tohumu yağı elde etmiş olurlar.

Uçucu yağlar, bu yöntem sayesinde havaya karışmadan sıkılmış olur. Yani keten tohumunun içerdiği vücuda gerekli vitamin ve mineraller olduğu gibi korunur. Bu makineyi kullanan işletmeler, müşterilerine daha kaliteli içeriğe sahip bitkisel yağlar sunabilirler. Keten tohumu yağı elde edilirken de çörek otu yağında olduğu gibi soğuk pres tekniğinin kullanılması daha doğru olacaktır.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

Tane olarak salatalara ve çorbalara katılabilir. Ayrıca ezilerek doğrudan yutulabilir. Keten tohumu yağı ise hem cilde sürülür hem de içilebilir. Oldukça şifalı bir besin olduğu unutulmamalıdır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina