Kara Tahin

...
Kara Tahin

Kavrulmuş susamın çekilmesiyle beraber günümüzde çeşitli tahin değirmeni ya da tahin çekme makineleri gibi pek çok makine türleri üretilmiştir. Bu makineler aracılığıyla susamların hem yağından hem de lezzetlerinden faydalanılarak tahin adı verilen lezzet ortaya çıkartılmakta olup, birbirinden farklı lezzetlerle, yemek türleriyle ve sofralarla zenginleştirilerek yaygın şekilde de yöresel bir alışkanlık değişik lezzetler ortaya çıkartılmış olmaktadır. Bambaşka, değişik bir tatla tanışmak istediğinizde birçok firma tarafından sunulan tahin türlerinin da dışında kendinizde evinizde has tahin üretebilir ve yapabilirsiniz.

Evde yapılan tahinler genelde beyaz susamın çekilmesiyle beraber standart tahin lezzetleri olurken daha koyu ve daha da kıvamı yerinde olur. Bu tip tahin çeşitleri son dönemlerde daha da ilgi gören, kara tahin türleri olarak bilinir ve doğal lezzete karşı ilgili pek çok insan tarafından da tercih edilir. Bununla beraber isterseniz çiğ tahinden kabuklarıyla sıkılmış koyu ve kıvamlı bir tahin elde etmek de mümkün olmaktadır.

Kara tahin üretimi için genel olarak ürünlerin ekimi sarı susam türlerinden gerçekleştirilir. Bununla beraber kara tahin türlerinin de alışkanlık derecesi normalin üzerinde olup günümüzde hem susam kabuklu hem de soğuk sıkım ile birlikte çıkartılır. Bu tahin türleri de hem kıvamında olur hem de rengi normalden daha da koyu olacak şekilde yerli susam ile elde edilir. Böylelikle normal açık renkte tercih edilen ve yaygın şekilde bulunan tahinlere göre daha da koyu tat ve lezzeti evlerinize, sofralarınıza getirmeyi sizlerde tercih edebilirsiniz.

Kara Tahin Nasıl Elde Edilir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere normal sarı susamdan elde edilen alışkanlık değişik bir tatla harmanlanarak aslında susamın kabuğuyla beraber birleşmesiyle elde edilen şey, siyah renkli susamdan elde edilen tahin türleri olacaktır. Yöresel bir lezzet olmasıyla beraber daha önce görmeyenlerin de genelde ilk tercihlerinden biri olur. Peki kara tahin nasıl elde ediliyor? 

İlk olarak susamdan tahin elde ediliş biçimi nedir, bundan bahsetmek gerekir. Tahin sıkma makineleri, susamların yağından ve kendi lezzetinden yararlanarak sıkılmasıyla beraber elde edilen şey tahin olmaktadır. Susamlar, değirmen adı verilen makineler içerisinden geçirilerek güçlü bir şekilde sıkıştırarak ve ezerek bu şekilde makineden çekme işlemi yapılır ve tahin çıkartılmış olur. 

Kara susam, siyah susam adı verilen susam türlerinin kabuklu halleriyle beraber soyulmadan direkt tahin üretimine geçmesiyle beraber de günümüzde kara tahin elde etmek mümkün olur. Bu noktada optimum düzeyde makine çalıştırmak ve sıkma makinesi elde etmek mümkün olacağı gibi susamların doğru haznede yeterli seviyede ezilmesiyle hem yağı çıkmış hem de posası ayrılmış, ayrı hazneye alınmış olacaktır. Bu sayede çok daha verimli, lezzetli bir ürünü de sofralara getirmiş olabileceksiniz.

Kara Tahin Sıkma Makineleri

Günümüzde tahin sıkma makinelerinin yaygın olarak satıldığı pek çok adres bulabilirsiniz. Elbette bu ve benzer makineler, tek seferlik alınarak uzun ömürlü kullanım imkanı sunması beklenen makine türleri olması nedeniyle günümüz şartlarında da her yerden tercihi çok zordur. Tavsiye veya öneri doğrultusunda tercih edebileceğiniz, kapasitesine göre doğru seçimlerde bulunacağınız Demirbaş Makina ile görüşerek de bu noktada bilgi ve destek alabilirsiniz.

Son derece hassas bir şekilde kullanacağınız bu makinelerde tahin üretimi yapabilir, susam çeşitlerine göre tahin çeşitleri ürettirerek istediğiniz şekilde sofralarınızda bambaşka lezzetleri orijinal hale getirebilirsiniz. Elbette sadece kendinize özel olarak evlerde kullanacağınız kapasitede değil işletmenize özel olarak da kara tahin sıkma makineleriyle beraber pek çok açıdan tahin sıkma makinelerini tercih edebilir ve satın alabilirsiniz.

Bir tarafta lezzetiyle cezbeden tahin olması bir diğer tarafta da kara tahin olarak adlandırılan yöresel, orijinal bir tat olmasıyla beraber tahin elde etmeyi evinizde, kendi başınıza tezgah üstü makineler ile yapabilirsiniz. Bu konuda faydalanacağınız susamın en lezzetli biçimde yağını soğuk veya derecesi ayarlanabilir sıcaklıkta sıkılmasıyla beraber tahin halini almasını sağlamanız mümkündür. Dilediğiniz her zaman Demirbaş Makina markasının tahin sıkma makinelerini araştırabilir ve bilgi sahibi olmak için firma ile istediğiniz her zamanda da iletişime geçebilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina