Isırgan Tohumu Yağı Faydaları

...
Isırgan Tohumu Yağı Faydaları
Isırgan Tohumu Yağı Faydaları

Isırgan bitkisinin (Urtica Dioica) yapraklarından ve tohumlarından elde edilen konsantre bir ekstraksiyon olan ısırgan tohumu yağı, yüzyıllardır bütüncül tıbbi tedavilerde kullanılmış olan bir antiinflamatuardır. Yani ısırgan otunun yağı insanlarda ve birçok hayvanda şişmeyi ve iltihabı azaltabilen bir özelliğe sahiptir.

 Isırgan Tohumu Yağı Faydaları

Günümüzde ısırgan otu tohumu yağı, çoğunlukla kuru cilt ve kafatası derisi, eklem iltihabı ve artrit gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ilaçlarda doğal olarak bulunmaktadır. Bunların yanı sıra mevsimsel alerjilerin tedavisine de iyi gelir. Isırgan otu tohumunun sayısız faydasına ek olarak, coğrafyamızda rahatlıkla bulunabilmesi ve yağının soğuk pres makinelerinde kolaylıkla elde edilebilmesi, insanlar için önemli avantajlardan birisidir. 

Isırgan Otunu ve Yağını Yakından Tanıyalım!

Isırgan otu, beyaz ısırgan ve şeytan yaprağı gibi farklı isimlerle anılan ve bilimsel adı Urtica Dioica olan bu ot, hemen her bölgemizde yetişebilen, genel olarak çalılık ve sığ ormanlık alanlarda bulunabilen çok yıllık otsu çiçekli bir bitkidir. 

Isırgan otunun herkes tarafından bilinen, dokununca yanma hissi uyandırması, bitkinin yapraklarının alt bölümü kaplayan savunma lifleri ile ilgilidir. Bu lifler deriye ve vücuttaki kıllara temas ettiğinde bitkiden ayrılır ve temas halindeki bölgeye ikame eder. Bu durum insanlarda ve çoğu hayvanda topikal tahrişe neden olabilir. Çoğu insan deride küçük böcek ısırıkları gibi kaşınan küçük kırmızı yumrular oluşturarak tepki verir. Yapraklardaki batma hissinden sorumlu olan kimyasallar tıbben son derece önemlidir ve ekstrakte edilen yağların bu kadar etkili olmasının sebeplerinden biri olduğu düşünülür.

Isırgan Tohumu Yağı Faydaları

Isırgan tohumu yağı yüzyıllardır dünyanın dört bir yanındaki topluluklar tarafından tahriş, kaşıntı, kızarıklık ve diğer kafa derisi ve cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Isırgan otu özütü olarak da ifade edebileceğimiz ısırgan otu yağı, sabun ve saç kremi gibi birçok kişisel bakım ürününde bulunabilir. 

Isırgan otunun faydaları arasında yanıkların ve sıyrıkların hızla iyileşmesi de bulunur. Yanıkların ve sıyrıkların hızla iyileşmesine yardımcı olmak için cilde sürülebilir. Yağ ayrıca kapsül şeklinde de alınabilir. Fakat içerdiği besin maddelerinin tamamının vücuda alınabilmesi için en sağlıklı yol, soğuk sıkım pres makineleri ile yağının çıkarılmasıdır. Kalp sağlığının iyileştirilmesinden prostat büyümesini önlemeye ve kan dolaşımını hızlandırmaya kadar sayısız faydasından bahsedilebilir. Eğer yağının temin edilmesi konusunda yeterli ekipmana sahip değilseniz, ısırgan otu çayını da tüketebilirsiniz. Fakat çay olarak tüketmek, yağının elde edilip tüketilmesine nazaran daha az etki gösterir. Çünkü en etkili yöntem, özütünün soğuk yöntemlerle elde edilmesidir.

Isırgan Tohumu Yağı Nasıl Elde Edilir?

İçerik yönünden zengin pek çok bitkisel karışım olmazsa olmazlarından birisi olarak ifade edebileceğimiz ısırgan otunun ekstraksiyonları son derece saftır. Daha açık bir ifadeyle ısırgan tohumu yağının saflık oranı oldukça yüksektir. Ticari üreticiler tipik olarak büyük miktarlarda tohum konsantre eder ve yağı damla damla çıkarmak için yüksek güçlü damıtma makineleri ve ekspeller kullanır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde ısırgan tohumu yağının elde edilmesi çok kolay hale gelmiştir. Soğuk sıkım pres makineleri ile artık hem bireysel kullanıcılar hem de işletmeler ısırgan tohumunun yağını dakikalar içerisinde elde edebilmektedir. 

Ayrıca evde de ısırgan otunun veya tohumunun yağı elde edilebilir. Bu da topraklarında çok fazla ısırgan otu yetişen veya belirli rahatsızlıklar için gerçekten evde çare arayanlar tarafından iyi bir seçim olabilir. En yaygın yöntem, yaprakları saf veya sızma zeytinyağı ile koyu renkli bir şişeye koymak, sıkıca kapatmak ve iki ila üç hafta boyunca karanlık bir yerde oturmasını sağlamaktır. Fakat belirttiğimiz gibi soğuk sıkım pres makinelerinden elde edilecek olan içerik çok daha saf ve etkilidir. 

Isırgan Tohumu Yağı Nasıl Uygulanır? 

Isırgan tohumu yağı direk olarak oral yolla vücuda alınabilir. Ayrıca krem ve şampuan gibi yan ürünlerle birlikte de alınabilir. 

Isırgan otu içeren şampuan sadece sağlıklı saç büyümesini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kalıntı oluşumuna yol açabilecek doğal yağları kontrol etmek için de harikadır. Isırgan yağı saça ve saç derisine masaj yaparak uygulanmalı ve durulanmadan önce bir veya iki dakika orada kalmalıdır. Ayrıca gece boyunca saçta ve saç derisinde bırakılarak, genellikle yatak takımlarını ve giysileri korumak için bir duş başlığı ile derin bir saç kremi olarak kullanılabilir.

Kapsül formunda ısırgan yağı idrar söktürücü olarak kullanılır ve böbrekleri detoksifiye eder ve gut, prostat sorunları ve hatta alerjilerle savaşmaya yardımcı olur.

Yağ, klorofil, silika, demir ve diğer besinler açısından zengindir. Bu da artrit, romatizma veya belirli osteoporoz türleri olan kişiler tarafından kullanıldığında etkili olmasını sağlayabilir. Bu amaçlar için doğrudan cilde sürülebilir veya kapsül şeklinde alınabilir. Bu yağ ayrıca yanıkların ve cilt sıyrıklarının hızla iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Günde birkaç kez doğrudan yaraya uygulanabilir. Belirtildiği şekilde alındığında, genellikle bu yağın bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina