Haşhaş Ezmesi Nerede Kullanılır?

...
Haşhaş Ezmesi Nerede Kullanılır?
Haşhaş Ezmesi Nerede Kullanılır?

Haşhaş Anadolu’nun birçok farklı bölgesinde yetiştirilen, hem tıp alanında hem de mutfaklarda kullanılan ürünlerden bir tanesidir. Muhteşem lezzeti ile mutfakların vazgeçilmezi olarak görülen haşhaş faydaları sebebiyle tıp dünyasında da büyük önem verilen ürünlerden bir tanesidir.

Haşhaş genellikle ezilerek kullanıma hazır hale getirilmektedir. Her ne kadar insanlar mutfak kullandıkları ürünü yalnızca haşhaş olarak isimlendirse de aslında o haşhaş ezmesidir. Haşhaş tohumunun çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir.

Haşhaş ezmesi nerede kullanılır sorusunun yanıtı ise son derece basit bir şekilde verilebilir. Haşhaş ezmesi sabah kahvaltılarında ve hamur işlerinde bolca kullanılır. Tabi ki kullanım yerine göre kullanım şeklinde de değişiklikler olacaktır.

Sabah Kahvaltılarında Haşhaş Ezmesi Kullanımı

Haşhaş en çok Eskişehir ve Afyon illerimizde üretilmektedir. Bu bölgede çok üretilmesi ve insanlar tarafından sevilen bir ürün olması kahvaltılardan direkt olarak kullanılmasını sağlar. Haşhaş nasıl kullanılır sorusunun yanıtı olarak bu bölgelerde ekmeğe sürülerek kullanıldığını duyarsınız.

Haşhaş ezmesinin ekmeğe sürülmesinde ekstra malzemeler devreye girer. Haşhaş ezmesine hafif bir zeytinyağı ve toz şeker katılmaktadır. Böylece biraz tatlımsı ve akışkan hal alır. Bu formdayken ekmeğe sürülerek tüketilebilmektedir.

Sofralarda tahin-pekmez, bal-kaymak ya da reçel çeşitleri nasıl kullanılıyorsa haşhaş ezmesi de aynı şekilde kullanılabilmektedir. Genellikle kahvaltının sonunda çay ile birlikte tüketilmektedir. İnsanların hem tatlı ihtiyacını karşılaş hem de vücut için çok faydalıdır.

Hamur İşlerinde Haşhaş Ezmesi Kullanımı

Haşhaş ezmesi hamur işlerinde de harç olarak kullanılır. Yapılan börekler, çörekler, tatlılar ya da keklerin içerisinde sürekli olarak haşhaş tercih edilmektedir. Haşhaşlı çörek İç Anadolu bölgesinde son derece popüler ürünlerden bir tanesidir.

Haşhaş bitkisi kullanılarak elde edilen bu ezme hamur işleri ile muhteşem bir uyum göstermektedir. Hamur işlerine son derece bol bir şekilde sürülür ve hamurun her kısmını kaplamayı başarmaktadır. Genellikle çörek yapılırken haşhaş ezmesine ceviz eşlik etmektedir. Haşhaşlı ve cevizli çörekler lezzet olarak çok üst seviyede ürünler olacaktır.

Hamur işlerinde tüketimi sabah kahvaltılarından akşam yemeklerine kadar her öğünde olabilir. Misafirlerin ağırlanmasında da önemli bir seçenektir.

Haşhaş Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın çok fazla tüketilmesinde lezzeti kadar faydaları da önemlidir. Haşhaşın faydaları saymakla bitmediği için insanlar haşhaş kullanımlarını dengelemeyi düşünmezler. Yapısına bakıldığında oldukça etkili bir üründür ve birçok bitkisel ürün gibi aşırı seviyede tüketilmemesi gerekir. Aksi halde bu faydaları soruna dönüşebilmektedir.

Mineral Deposu

Haşhaş ezmesinin faydaları arasında ilk sırayı vücuttaki mineral eksikliğini gidermesi alır. Vücudun her zaman ihtiyaç duyduğu manganez, bakır, kalsiyum, çinko, potasyum ve demir haşhaşın yapısında yoğun miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini de içeren bir gıdadır. Vücutta bu minerallerin eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklara karşı muhteşem bir savaşçıdır.

Beyin ve Kalp Dostu

İnsanların yaşamlarına devam edebilmesi için en önemli organlar kalp ve beyin olarak gösterilmektedir. Beyin ve kalp sağlığı ne kadar üst düzeyde olursa insanlar o seviyede kaliteli bir yaşam sürerler.

Haşhaşın faydaları arasında en önemlilerinden bir tanesi beyin ve kalp sağlığını korumasıdır. İçeriğinde yer alan manganez sebebiyle antioksidan etkisi yaratır.

En Etkili Ağrı Kesici

Kalp ve damar hastalıkları konusunda yardımcı olan haşhaş ezmesi çok önemli bir ağrı kesici maddedir. Tıp alanında yoğun bir şekilde kullanılmasının en büyük sebebi ağrı kesici özelliği olmaktadır. Ağrı kesici ilaçların elde edilmesinde düzenli olarak kullanılan malzemelerden bir tanesidir.

Tansiyon Dengeleyici

Yaşı ilerlemiş olan kişilerde tansiyon son derece önemlidir. Tansiyonda yaşanan ani düşüşler ya da yükselmeler ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Ani değişimlerin önlenmesi adına düzenli olarak haşhaş ezmesi tüketilebilir. Hem yükselmeleri hem de düşüşleri tek başına engelleyebilen bir dengeleyici rolündedir.

Kabızlık Giderici

Lifli bir yapıda olan ürünler arasında bulunmaktadır. Bünyesinde bulunan lifler kabızlık problemlerine iyi gelir. İnsanların uzun süre tok kalmasını sağlayan malzemelerden bir tanesidir. Hamur işleri ile kullanılıyor olması diyetlerde tüketilmesini engeller. Ancak tek başına bakıldığında kilo vermeye yardımcı bir ürün olabilmektedir.

Cilt Dostu

Cilt problemlerinin giderilmesinde de etkili bir üründür. Cildin çok daha parlak ve güzel gözükmesini sağlar. Bu özelliği bazı cilt bakım ürünlerinde başrol oyuncusu olarak yer almasına da sebep olmuştur. Çok ünlü markalar tarafından kullanılabilir.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina