Chia Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

...
Chia Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?
Chia Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Chia tohumları, sağlık için pek çok yararı nedeniyle süper gıda olarak kabul edilen bir besindir. Faydaları arasında sindirim sisteminin daha etkin çalışması, daha iyi kolesterol seviyeleri ve daha iyi iştah kontrolü yer alır. 

Chia Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Chia (Salvia Hispanica) adı verilen bir bitkinin tohumlarından, soğuk sıkım pres yöntemiyle elde edilen ve bu sayede içeriğindeki tüm vitamin, mineral ve diğer besin maddelerini korur ve doğal olarak vücuda alınmış olur. Yani soğuk sıkım ile içeriğinin zengin olması sağlanır. Soğuk pres yağ makinesi hakkında bilgi almak için “Makinalarımız” menüsü altında bulunan “Soğuk Pres Yağ Makinesi” bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. 

Chia Tohumu Yağı Faydaları

Chis tohumları omega-3, antioksidanlar, kalsiyum, protein, lif, vitaminler ve minerallerden oluşur ve bu besin kaynağını birçok gıda için mükemmel bir tamamlayıcı görev üstlenir. Chia tohumu yağı tamamıyla doğaldır ve aynı zamanda düşük maliyetli bir gıda seçeneğidir. 

Diyabet Kontrolü

Ciha tohumunun yüksek lif içeriği, kan şekerinin kontrol edilmesinde etkili olan glikozun hızlı yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, tip 1 ve tip 2 diyabet hastaları için büyük bir terapötik faydadır. Yüksek lif içeriği ayrıca aşırı yemeye yardımcı olabilecek iştahın azaltılması konusunda büyük bir avantaj sunar. 

Sindirim Sistemi Sağlığı

Chia tohumlarındaki yüksek lif içeriği, kabızlığı önleyerek bağırsakların hareketlerine de yardımcı olabilir. Bu etkiyi sağlamak için, kuru chia tohumları gaz ağrısı gibi bağırsak semptomlarına neden olabileceğinden, tüketilen chia tohumları ıslatılmalıdır.

Kilo Kaybına Yardımcı 

Lifli yapısı gereği insan vücudunda suyu epeyce emen ve bu sayede midede jel kıvamında bir madde oluşturan ciha tohumu yağı; açlığı ve yemek yeme isteğini azaltabilir. 

Kardiyovasküler Hastalıklara Yakalanma Riskini Azaltma

Chia tohumları, çeşitli yönlerden faydalı olan yüksek düzeyde omega-3 içerir. Omega-3 vücuttaki iltihabı azaltmaya, kolesterol seviyelerini kontrol etmeye ve aterosklerozu (veya arterlerin sertleşmesini) önlemeye yardımcı olur. Omega-3 ayrıca beyinde koruyucu bir etkiye sahiptir ve hafızayı ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kalp sağlığını korur. 

Beynin %60'ı yağdan oluştuğu için bu besin beyin fonksiyonu için çok önemlidir. Diyette omega-3 eksikliği, yaşlı erişkinlerde hafıza kaybı ve daha yüksek anksiyete ve depresyon riski ile ilişkilidir.

Yaşlanma Karşıtı

Chia tohumu yağında ye alan antioksidanlar, hücresel yaşlanma üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Bilindiği üzere antioksidanlar, sağlıklı hücrelerin serbest radikaller nedeniyle zarar görmesini engelleyen maddelerdir. Dolayısıyla bu tür maddeler kalıcı hasarları beraberinde getirebilir. Ayrıca kanser, Alzheimer, Parkinson ve katarakt gibi hastalıkların gelişme ihtimalini önemli ölçüde azaltır. 

Chia Tohumu Yağının Saça Faydaları

Chia tohumları aynı zamanda yeni saç hücrelerinin oluşumunda çok önemli bir rol oynayan harika bir çinko kaynağıdır. Tohumlar, saç derinizin yağ üretimini korumasını sağlar, bu da iltihaplanma ve kuruluk ile savaşmaya yardımcı olurken aynı zamanda saçınızın parlamasına da yardımcı olur. Aslında, Chia tohumu yağının cilde, saç derisine ve saça 3:1 oranında omega 3 ila omega 6 esansiyel yağ asitleri sağladığına inanılmaktadır. Nemi cilde ve saça hapsederek, omega- 3'ler saç derisini ve saçı bakımlı tutmanın, tahriş olmuş saç derisini rahatlatmanın anahtarıdır. 

Chia Tohumu Yağı Saç Uzamasını Teşvik Eder mi?

Chia tohumları saçınızın uzamasına yardımcı olabilir. Yani sadece chia tohumlarıyla lif temin edilmez, aynı zamanda protein de temin edilir, bu da saçınızın kalınlaşmasına yardımcı olur. Chia tohumlarıyla saç uzamasını teşvik etmenin bir başka yolu da chia, su, badem veya hindistan cevizi sütü ve limondan oluşan nemlendirici bir saç maskesi yapmaktır. 

Chia Tohumu Yağı Cilde Faydaları

Chia tohumu yağındaki omega 3, cildin bariyer fonksiyonunun nem seviyelerini korumasına ve sağlıklı bir koruyucu tabaka sağlamasına yardımcı olur, tahrişi, kuruluğu ve soyulmayı giderir, kırışıklıkların görünümünü azaltır ve cildi yumuşak ve pürüzsüz bırakır. Cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. 

Chia Tohumu Yağı Nasıl Elde Edilir?

Çeşitli rahatsızlıkların doğal besin maddeleriyle giderilmesi amacıyla, bu besin maddelerinin içeriğinin korunması maksadıyla soğuk sıkım pres yöntemine olan talep her geçen gün artmaktadır. Soğuk pres yağ makinelerinde elde edilen chia tohumu yağı, mevcut içeriğinin korunmasını sağlar. Sıcak pres yöntemine göre hem daha fazla vitamin ve mineral temin eder hem de bu makineler kullanılarak kısa süre içerisinde yüksek miktarlarda yağ elde edilebilir. 

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina