Tahin Helvası Nasıl Yapılır?

...
Tahin Helvası Nasıl Yapılır?
Tahin Helvası Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk lezzetlerinden tahin helvası, kahvaltı sofralarından eksik olmayan ve öğün aralarında tatlı olarak tüketilen bir lezzettir. Öyle ki aniden gelen misafirlerin ağızları tatlansın diye çay veya kahve yanında ikram edilebilir. Bu leziz tatlının tarifi bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de her birinin ortak malzemesi elbette tahindir. 

Tahin helvası yapmak oldukça basit olmakla birlikte tam olarak kıvam alabilmesi için bir gün buzdolabında bekletilmesi önemlidir. Ancak acil durumlarda sertleşene kadar bekletildikten sonra da servis edilebilir. Tabii ki marifet yalnızca soğumasını bekleyecek kadar sabırlı olmakta değil aynı zamanda pişirilmesi sırasında da uyulması gereken püf noktalara dikkat etmektedir. 

Tahin Helvası Tarifi Püf Noktaları

Her an ufalanacakmışçasına görünümü ve ipeksi dokusu ile tahin helvası sade yapılabildiği gibi zevke ve tercihe göre fıstık, ceviz, fındık veya kakao gibi farklı lezzetler ile birleştirilerek de hazırlanabilir. Ev yapımı tahin helvasını püf noktalarına dikkat ederek hazırladığınızda, severek tüketilen bu lezzeti mutfağınızda hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz. 

Hazırsanız başlayalım.

“Tahin helvası nasıl yapılır?” sorusuna geçmeden önce dikkat edilecek birkaç püf noktadan bahsedelim. Öncelikle unun kavrulma işlemi sırasında kontrollü olmak gerekiyor. Ayrıca kıvamın pürüzsüz olabilmesi için pudra şekeri ilave edildiğinde kısık ateşe devam ederek karışımın düzenli bir şekilde karıştırılmaya devam edilmesi oldukça önemli. Böylece her bir lezzet birbiriyle daha iyi karışacak ve daha enfes bir lezzete ulaşma şansınız olacaktır. 

Ocakta yeterince pişen helva dolapta bekletildikten sonra belirli bir şekle bürünecektir. Bulunduğu kaptan kolay bir şekilde ayrılabilmesi için şeklini almasını istediğiniz kabın içerisini streç film ile kaplamak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca hazırladığınız karışımın birbirine tutunmasını sağlamak amacıyla karışımı streç filmin üzerine yaydıktan sonra iyice bastırmak gerekiyor. 

Tahin helvasının bir gece buzdolabında bekletilmesi ise istenilen kıvamı yakalamak için önemlidir.  

Orijinal Tahin Helvası Tarifi

Kolay bir şekilde bulunabilecek malzemeler ile yapılan ve yapımında fırın gerektirmeyen bir tatlı olan tahin helvası, yalnızca buzdolabında bir süre bekletildikten sonra tüketilebiliyor. Tahin helvası yapımı için gerekli malzemeler şunlardır:

  • Un 
  • Tahin
  • Tereyağı
  • Pudra şekeri

Tarif için ilk olarak tavayı ısıtmaya başlayın ve yaklaşık 100 gr kadar tereyağını tavada eritin. Ardından ocağın altını kısık ateşe alarak 2 su bardağı unu azar azar tavaya ekleyerek tahta kaşık yardımıyla karıştırmaya devam edin. Unun kokusu çıkana kadar işleme devam edin ve karışıma 1 su bardağına yakın pudra şekerini de ekledikten sonra birkaç dakika kadar daha kavurmayı sürdürün. 

Ocağın altını kapatın ve 1 çay bardağından biraz fazla olacak şekilde tahin ekleyerek karıştırmaya devam ettiğimiz tahin helvamızı artık streç film yayılmış bir kaba yayabiliriz. Helvayı kaba aktarırken tek seferde değil, birkaç aşamada ve her aşamada bastırarak yaymak önemlidir. Böylece helvamız kalıba daha iyi oturacaktır. Helvayı oda sıcaklığında bir süre soğumaya bırakın ve dinlenmek üzere buzdolabına kaldırın. 

Organik Tahin Helvası Yapımı

Genellikle kış aylarında sıcak ekmek arasında sevilerek tüketilen tahin helvasını yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Susamın öğütülerek tahin haline dönüştüğü andan itibaren her aşamasına şahit olmak isteyenlerin son zamanlarda tercihi haline gelen tahin makinesi ile organik susamı tam kıvamında olacak şekilde evlerde ve dükkanlarda öğütmek mümkün. Özellikle doğal beslenmenin önemli olduğu Çölyak ve Crohn gibi bağırsak şikayetleri olanlar için tercih sebebi olacak bir ürün olan tahin makinesinin fiyat ve performans bakımından oldukça etkili olduğu söylenebilir. 

3 dakika gibi bir sürede 1 kg susamdan yaklaşık 1 kg tahin üretebileceğiniz performansa sahip tahin makinesi doğal ve organik üretim için tasarlanmıştır. Doğal beslenmeye özen gösterenlerin ve her şeyin doğalını kendi eliyle hazırlamak isteyenlerin tercih ettiği tahin helvası makinesi aynı zamanda şarküteriler, marketler, baharatçılar veya bakkallar tarafından organik ürün satın almak isteyen müşterileri için tercih ediliyor. Böylece tahin makinesi ile çok kısa bir süre içerisinde dakikalar içerisinde sıcak ve taze tahin satışı yapılabiliyor. 

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina