Soğuk Pres Yağ Makinesi Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Soğuk Pres Yağ Makinesi Nedir Ve Nasıl Kullanılır?
...
Soğuk Pres Yağ Makinesi Nedir Ve Nasıl Kullanılır?
Soğuk Pres Yağ Makinesi Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Yemeklik yağ sektöründe tohumlardan yağ elde etmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Soğuk pres yağ makinesinin yöntemide yöntemi de bunlardan biri olmaktadır. Bu yöntem hem sağlıklı hem de tohumların besinleri koruyan en iyi yöntem olmaktadır. Soğuk pres yağı ile yapılan yağ, yenilebilir kullanımda çok kaliteli olmaktadır.

Soğuk Pres Yağ Makinesi Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

Bu konuda Demirbaş Makine çok kaliteli soğuk pres yağ makineleri tasarlamaktadır. Bu yüksek kaliteli makinelerin farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Soğuk pres makinaları kapasiteleri ve işlevselliği ile evlerde, atölyelerde, mağazalarda kullanıma uygun olmaktadır.

Demirbaş makine ile satışa sunulan ürünlerin özellikleri arasında tamamen çelik dişli oldukça güçlü dişli kutusu, tohum cinsi ile ilgili seçim yapabilen, endüstriyel elektromotor, dijital kontrol paneli, çok kolay montajlama ve demontaj yapma, sessiz çalışma sistemi ve uygun fiyatlar da yer almaktadır.

Soğuk Pres Makinesi Nedir?

Genel olarak, yağın tohumlardan düşük ısı tekniği ile elde edildiği yönteme soğuk pres yöntemi denir. Soğuk pres yönteminde yağ, tohumlar üzerinde mekanik basınç aracılığı ile çıkarılır. Yağ sıcaklığı 120 derece fahrenheit (49°C) oranını geçmemelidir. Yağlı tohumlar; zeytin, Hindistan cevizi, susam, fındık ve çiçekler gibi potansiyel kaynaklar olmaktadır.

Bu ürünlerin yağını elde ederken, hidrolik bir pres kullanılmaktadır. Bu süreçte de soğuk pres makinesi devreye girmektedir. Aynı zamanda soğuk sıkım yöntemi ile ilgili en önemli nokta, diğer yöntemlerden zarar gören tohumların, önemli özelliklerini soğuk sıkım yağ bünyesinde muhafaza etmesidir.

Soğuk Pres Makinesi Özellikleri

Soğuk sıkım yağ çıkarma yönteminde kimyasal bileşimler kullanılmamaktadır. Yağlı tohumların herhangi bir biçimde zarar görmediği farklı yağ çıkarma yöntemi içinde en iyi çözümdür. Soğuk sıkım yöntemi kapsamında, soğuk pres yağ makineleri ile susam tohumu yağı elde edilmektedir.

Susamın yapısına zarar verilmeden çok düşük sıcaklıklarda tohumlara basınç uygulanır ve susam yağı üretilir. Bu konuda yağ elde edilirken, tohumun yapısı bozulduğu zaman, elde edilen çok yağ temiz değildir.

Aynı zamanda yağ elde ederken mikron filtrelerle filtre edilerek safsızlıklardan arındırılmalıdır. Bu bağlamda Demirbaş Makine ürünler hem kaliteli hem de teknik özellikleri ile en iyi yağ çıkarma tekniklerine sahip olmaktadır.

Soğuk Pres Makinesi İle Yağ Çıkarma Yöntemleri

Genel olarak yağ çıkarma yöntemi kaynak malzemenin çeşidine ve yağ tüketim hedefine bağlı olmaktadır. Bazı yağ çıkarma yöntemlerinde ise yağ, kaynak malzemeden ayrıştırılmaktadır. Bu yöntem harici bir ısıtma kaynağına ya da bazı kimyasal bileşimlere maruz kalma ile de gerçekleşmektedir. Bununla birlikte soğuk pres yöntemi, için durum böyle değildir.

Çünkü bu çeşit yağ çıkarmanın genel amacı, herhangi bir zarar verici faktör içermeden, kaynağı da bir dizi kademeli adımdan sonra yağ haline getirmektir. Bu çeşit makineler Demirbaş Makine ile çok daha gelişmiş bir aşamaya sahip olmaktadır. Kullanılan bu makine yardımı ile kendi yağınızı kolayca çıkarabilirsiniz.

Soğuk Pres Makinesi Avantajları

Soğuk pres yöntemi uygulamaları diğer geleneksel ekstraksiyon yöntemlerine göre çok daha avantajlı olmaktadır. Bu durumda soğuk pres makinesi avantajlarından biri nihai yağı en yüksek kalitede üretmesidir. Kullanılan modern yöntem ile hem nicelik hem de nitelik olarak çok kaliteli ürün ortaya çıkmaktadır.

Bu nedenle, daha fazla kaliteli yağ çıkarma amacında olanlar için oldukça ideal bir makine olmaktadır. Bu yöntemin kullanılması kaynağın doğal yapısını da korumaktadır. Bu kapsamda Demirbaş Makine ürünleri ile yapılan işlemlerde, soğuk pres makinelerinde, üretilen yağ genelde renk ve diğer hayati özelliklerini korumaktadır.

Soğuk Pres Makineleri Nasıl Çalışır?

Günümüzde gelişmiş olan yüksek kaliteli yöntem olan soğuk pres makineleri, yağı kaynak malzemeden çıkarmak için büyük işlevlere sahiptir. Soğuk pres yöntemiyle yağ çıkarma işlemi birkaç adımda yapılmaktadır.

İlk işlem olarak, kaynak malzemeler kusurlarından ya da safsızlıktan temizlenip, sonrasında bir macun şeklinde getirilir. Sürekli olarak karıştırılan macun, yağı dışarı çıkarmak adına standart bir basınca maruz bırakılmaktadır. Soğuk sıkım yönteminde ihtiyaç duyulan basınç çok büyük vidalı bir silindir sayesinde sağlanmaktadır.

Sonuç olarak da çıkarılacak kaynak malzemeler bu silindirin içine dökülmektedir. Bu şekilde, yağ makinenin altından dışarı atılmakta ve boşaltılmaktadır. Sonunda çıkarılan yağ, en berrak seviyeye sahip olduğu için ve ayrıca herhangi bir kirlilik de içermediğinden emin olmak adına filtrelenir.

Soğuk Pres Makinelerinin Önemi

Yağ çıkarma için soğuk pres yönteminin, işlemi yürütmek için herhangi bir harici ısıtma kaynağına ihtiyaç duymaz. Ekstraksiyon sürecinde besleyen şey, macun karışımının dönmesi aşamalarında oluşan sürtünmenin bir sonucu olarak üretilen bir tür iç ısı olmaktadır.

Soğuk pres makinesinin amacı, en iyi kalitede ve besleyiciliği yoğun yağı tohum kaynağından ayırmaktır. Soğuk pres yöntemi, bitki tohumlarından ya da meyvelerinden yağ elde etmek için en sık tercih edilen yöntem olmaktadır.

Genelde soğuk pres makinelerinden çıkarılan nihai yağın bütünlüğü, rengi ve gücü korunmaktadır. Tüketim için aldığınız nihai yağ size daha mükemmel sağlık yararları sunacaktır. Bu konuda Demirbaş makine ne için ödeme yaptığınız konusunda sizi aydınlatmaktadır.

Soğuk Pres Makinesi İşlevleri

Soğuk pres yönteminde, yağ ayırma işlemini yürütmek için gereken ısı dahili olarak sağlanmaktadır. Soğuk pres işlemi süreçlerinde, ilgili ısı seviyesinin devamlı olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek ısı seviyesi yağın içinde yer alan hassas bileşenlere zarar verebilir. Bu konuda hiç kimse üretilen nihai yağın besin değerini ve sağlık yararlarını da düşürmek istemez.

Soğuk pres yöntemini başka tür yağ çıkarma tekniklerinden ayıran konu işlemin saflık, etki, renk, tat, koku ve besin değeri dahil olmak üzere yağın değerli doğal özelliklerine zarar vermemesidir. Bu süreçte soğuk pres makineleri ile yapılan işlemler sırasında ve sonrasında ürünün bütün özellikleri %100 korunur.

Isının varlığı çok daha yüksek bir yağ oranına yol açsa da, yağ çıkarma söz konusu olduğunda önemli olan mutlaka kalitedir. Isı, yağın değerli antioksidanlarına, vitaminlerine ve minerallerine zarar verebileceğinden, daha fazla kalite uğruna yağ soğuk sıkım yönteminde herhangi bir harici ısı elementinin bulunmaması anlamına gelir.

Soğuk Pres Yöntemleri

  • Solvent Ekstraksiyonu: Büyük ölçekli olan ticari ürünlerde çok sık olarak kullanılan bu ekstraksiyon çeşidinde, özel kimyasallar kullanılarak yağ, tohumlardan ayrıştırılmaktadır.
  • Sızma- Süzülme: Çıkarma elemanının yüksek sıcaklıktaki buhar olduğu harika bir tekniktir.

Bunun yanında her türlü soğuk pres yağı sadece basınç kullanılarak çıkarılır. Bu ürünü kaliteli ve sağlıklı yapmaktadır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina