Fındık Ezmesi Nedir?

...
Fındık Ezmesi Nedir?
Fındık Ezmesi Nedir?

Kuruyemişlerle beraber yararlanacağınız, günümüzde birbirinden farklı lezzetleri yaratabilmek, istekleriniz ve ihtiyaçlarınıza kalmış durumdadır. Kavrulmuş fındıktan elde edeceğiniz en güzel şey, fındık ezmesidir. Fındık ezmesi, içerdiği fındık yağı ile birlikte ek besinlerle beraber hem enerji kaynağınız olacak hem de bol vitaminli bir besin kaynağı olarak üretilmiş olacaktır. Kavrulmuş fındıktan elde edeceğiniz ezme ile beraber her sabah ya da ara öğünlerinizde vitaminli, bol enerji kaynağı alabilirsiniz.

Her gün 1 kaşık fındık ezmesi ile günlük almanız gerek enerji miktarını karşılar, sağlıklı bir tatlı tüketimi ile beraber istediğiniz şekilde de kullanım gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Fındık ezmesi yapmak istediğinizde en çok merak edeceğiniz konuların başında elbette kaç kalori olduğu gelmektedir. Kalori miktarı 100 gram için 652 kcal olan fındık ezmelerinde, nefis bir tarif ile beraber siz de yapabilir ve doğal, lezzetli fındık ezmesi deneyebilirsiniz. 

1 porsiyon 60 gr olarak kabul edildiğinde ise 1 porsiyonda 390 kcal kalori bulunan fındık ezmesinin 1 tatlı kaşığında ise yaklaşık 32 kalori bulunur. Bu ve yakın değerlerde bulunan fındık ezmesi için, kahvaltıya uygun şekilde tercihlerde bulunabilirsiniz. İçerdiği besin değerlerine bakıldığında da fındığın içerdiği besinler doğrudan ezmede de bulunur. Buna göre folik asit, demir, çinko, bakır, C, E, K vitaminleri ve bunlarla birlikte vitamin, mineral, protein, lif kaynağı açısından zengin bir şekilde fındık ezmesini lezzetli hale getirerek tüketebilirsiniz.

Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fındık ezmesi nasıl yapılır konusunda siz de internet üzerinden birçok tarife ulaşabilirsiniz. Genelde fındık ezmesi tarifi için bal ya da pudra şekeri alternatifleri değerlendirilir. Bunun dışında da fındıkları mutfak robotuna atarak ezip, robotta iyi bir şekilde çekip, fındıklar ezilene kadar işlemi gerçekleştirerek kabaca fındık ezmesine ulaşabiliyorsunuz.

Fıstık ezmesi gibi benzer şekilde yapılan fındık ezmelerinde sağlıklı yağ sayesinde çok açıdan yararlanırsınız. Ev yapımı fındık ezmesi için çeşitli yemek tarifleri internet sitesinde de faydalanacağınız gibi benzer şekilde nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev ortamında fındık ezmesi yapmak istiyorsanız;

1 su bardağı su ,

1 yemek kaşığı sıvı yağ,

1 yemek kaşık pudra şekeri,

2 paket vanilya ve istediğiniz miktarda fındık (genelde 2 avuç yeterli) yeterli olacaktır.

İsteğe bağlı şekilde birkaç kaşık bal da katabilirsiniz.

Kavrulmuş ve kabuksuz fındıklarınız yağı çıkana kadar kısık ateşte kavurun ve yağ kendini tavaya bıraktığında mutfak robotu ile beraber çalıştırıp un gibi olmasını sağlayın. Daha sonra bal ekleyip pürüzsüz kıvamda olana kadar robot ile ezmeye devam edin. Son aşamada fındık ezmesi, bir kap içerisine aktararak 1 ay boyunca bu kapta muhafaza ederek tüketebilirsiniz. Birbirinden farklı tatlılarda, çeşitli lezzetler üretebilmek adına yan ürün olarak, tatlı ürün olarak tercih edebilirsiniz.

Fındık Ezmesi Faydaları

Ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde üretilen ve birçok şekilde tüketimi yaygınlaşan fındığın faydaları da oldukça fazladır. Normalde daha çok kuruyemiş olarak tercih edilen fındık günümüzde özellikle kahvaltı sofralarında ezme şeklinde de yerini alır. Fındık ezmesi hem doyuruculuğu hem lezzeti hem de faydaları ile birçok kişinin ilgisini çeker. Fındık ezmesinin kalorisi de az olduğundan uygun miktarda tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Fındık ezmesinin faydalarını inceleyelim.

- Her gün en az bir yemek kaşığı tüketilen fındık ezmesi, kandaki kolesterol dengesini sağlayarak kötü kolesterolün önüne geçer.

- Fındık ezmesinin içeriğinde yer alan yüksek oranda E vitamini, mesane kanserine karşı koruyucu kalkan oluşturur. Kanserin başlangıcında sağladığı faydalarla ilerlemesini engeller ve hastalığın sona ermesine büyük katkı sağlar.

- Her gün özellikle sabah kahvaltılarında tüketilen 1-2 çorba kaşığı fındık ezmesi, alzheimer hastalığının engellenmesine yardımcı olur.

- Fındık ezmesi tüketen kişilerin, göz sağlığı da son derece olumlu etkilenir.

- Fındık ezmesi içeriğinde vitamin barındırmasının yanı sıra potasyum, manganez ve kalsiyum gibi önemli mineralleri de barındırır. Bu mineraller sayesinde fındık ezmesi tüketen kişilerin bağışıklık sistemleri güçlenir.

- Fındık ezmesi, özellikle yaşlı kişilerde görülen kemik kırılmalarının önüne geçer. Çünkü fındık ezmesinin içeriğinde kemik güçlendirici maddeler yer alır. Sadece yaşlılar için değil çocuklarda da görülen kemik kırılmalarını engeller.

- Fındık ezmesi, romatizma ağrılarını en aza indirir.

- Fındık ezmesi içerisinde çok fazla lif bulunduğu için kan şekerini düzenleyici bir etki yapar. Yani uygun miktarda fındık ezmesi tüketmek diyabete yakalanmamaya yardımcı olur.

- Fındık ezmesi, sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlık problemi yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Fındık Ezmesi Sağlıklı Mı?

Evde fıstık ezmesi ya da fındık ezmesi sağlıklı bir şekilde yapılabilirken fındık ezmesinin faydaları nelerdir? Katkı maddesi olmazsa ne kadar dayanır? Ne kadar sağlıklıdır? Nelere iyi gelen özellikleri vardır? gibi durumlar çokça merak edilir. Hal böyle olunca da sağlıklı bir şekilde tercih edeceğiniz fındık ezmesi için ara ara tüketeceğiniz şekilde kendiniz için yapabilirsiniz.

Lezzetiyle ve içerdiği besin miktarlarına göre faydaları oldukça güçlü olan fındık ezmeleri, günümüzde en lezzetli sağlığa yararlı olan besinlerden biridir. Tatlı türü olmasıyla beraber günümüzde kas onarımı için yardımcı olan, kas yapımına yararlı olan en iyi ezme türünden biridir.

Protein açısından zengin olan fındık ezmesi, sporcuların da en çok tercih ettiği lezzetlerden biridir. Enerji deposu ihtiyaçları konusunda seçim yapabilir ve yüksek oranda da potasyum içermesiyle beraber dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. İçerdiği minerallere baktığımızda ise fındık ezmesi faydaları olarak demir, kalsiyum ve sodyum olduğu için mineral açısından da zengin, faydalı bir ezmedir.

Bol miktarda protein ve lif oranı sayesinde de sizi uzun soluklu tok tutar. Bu da sizlere fındık ezmesi konusunda lezzetiyle beraber ek bir şeyler yemenizi de önleyerek daha fazla kalori almanızı önlemiş olacak bir besindir.

Fındık ezmesi ile beraber dilediğiniz her zaman özel tatlı toplar, kurabiyeler, kek ya da tahinli tatlı çeşitleri yapabilirsiniz. Çikolatalı kurabiyeler, parfe veya rulo kurabiye gibi çeşitlere de göz atarak, tatlı noktasında faydalanacağınız birçok lezzetli fındık ezmelerinden de faydalanabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina