Fındık Ezmesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Fındık Ezmesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
...
Fındık Ezmesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?
Fındık Ezmesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Dünya üretiminin büyük bölümü ülkemizde olan fındık, Anadolu coğrafyasında önemli bir besin olarak sıklıkla tüketilmektedir. Genel olarak Karadeniz bölgesinde yetiştirilen fındık, lezzetiyle hemen hemen herkesin sevdiği bir kuruyemiş çeşididir. Fındık, 7’den 70’e herkesin tüketebileceği bir üründür. Bununla birlikte fındığın farklı bazı formları da vardır. Bu formların başında fındık ezmesi gelmektedir. Özellikle kahvaltılarda tüketilen fındık ezmesi, insan sağlığına olan faydalarıyla ön planda olan bir yiyecektir.

Fındık Ezmesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Tek başına tüketilebildiği gibi farkı meyvelerle ya da ekmeğe sürerek de tüketilen fındık ezmesi içeriği besinler sebebiyle özellikle sporcular için oldukça önemlidir. Bu ezmenin tüketilmesi hayli kolaydır. Her ne kadar sıklıkla kahvaltı sofralarında ortaya çıksa da, ara öğünlerde de yaygın olarak tüketilen gıda maddelerinden biridir. Fındık ezmesinin lezzeti, kullanılan fındığın aromasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra kıvam gibi bazı değişken faktörler de bulunmaktadır.

Peki, fındık ezmesi nedir, faydaları nelerdir ve nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarınıza yazımızın devamında ulaşarak, vazgeçemediğiniz bu lezzetin üretim sürecini ve sağlığınıza faydalarını öğrenebilirsiniz.

Fındık Ezmesi Nedir?

Fındık, kabuklu bir kuruyemiştir. Kabuklarını kırarak tüketebileceğiniz bu kuruyemişi, ezme şeklinde de rahatlıkla tüketebilirsiniz. Fındık ezmesi, tüketim açısından önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Besleyici ve doyurucu özellikleriyle ön plana çıkan fındık ezmesi, özellikle kış aylarında kahvaltılarda yaygın olarak tüketilen lezzetli bir gıdadır. Aynı zamanda bu ürün besin değerleri sayesinde vücut ısısını da yükseltmektedir. Bu sebeple kış ayları fındık ezmesi yemek için ideal zamanlardan biridir.

Fındık ezmesinin üretim süreci, mevsiminde toplanan fındıklarla başlamaktadır. Bu fındıklar kabuklarından ayrılarak kavrulmaktadır. Kimi zaman fındıklara çifte kavrulma işlemi de uygulanabilmektedir. Kavrulma işleminin ardından fındıklar dövülerek, içerisinde fındık yağı gibi ürünler eklenmektedir. Bu sayede ürün püre haline gelmektedir. Ortaya çıkan ürün genel olarak cam kavanozlara doldurularak piyasaya sunulmaktadır.

Kahvaltılarda sıklıkla tüketilen fındık ezmesi ürünleri, farklı boyutlara sahip şekilde satışa sunulur. Geleneksel üretim biçimleriyle imal edilen fındık ezmeleri çok daha lezzetli olacaktır. Bu geleneksel biçimlerin makinelerle desteklenmesiyle birlikte, ortaya çok daha hızlı ve lezzetli ürünler çıkmaktadır. Fındık ezmesi zaman zaman fındık parçalı ya da şekersiz olarak satılabilmektedir. Piyasada bulunan birçok fındık ezmesi “%100 fındık” ibaresi taşımaktadır. Bu şeker ürünü eklenmeden yalnızca fındıktan yapılan bir ezme olduğunu göstermektedir. Bunların yanı sıra birçok kuruyemişçi ve market kendi fındık ezmesini kendisi yapmaktadır. Bunun için kullanılan makineler hayli ergonomik ve pratiktir.

Satın aldığınız fındık ezmesi ürünleri ağzı kapalı bir şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Bu sayede uzun süre boyunca hiçbir sorun yaşamadan bu gıdayı tüketebilirsiniz.

Fındık Ezmesinin Faydaları

İnsan sağlığına sayısız faydası bulunan fındıklardan üretilen ezme çeşitleri, zengin bir besin içeriğidir. Oldukça besleyici ve doyurucu olması nedeniyle sporcular tarafından sıklıkla tercih edilen gıdalardan biridir. Bunun yanı sıra diyet programlarında da çokça adı geçen ürünlerden biridir. Hem çocukların hem de yetişkinlerin rahatlıkla tüketebileceği fındık ezmesi faydaları ile dikkat çekmektedir. Bu faydaların başında ise kan basıncını kontrol altında tutması gelmektedir. Hammaddesi fındık olan bu ezme ürünleri, günlük düzenli tüketildiği takdirde kan basıncınızı düzenleyecektir.

Bunun yanı sıra eklem ağrılarının giderilmesine yardımcı olan fındık ezmesi özellikle romatizma ağrılarının dindirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu özelliği nedeniyle eklem ağrısı ve romatizma bulunan hastalar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Fındık ezmesinin bir diğer özelliği ise yüksek miktarda lif içermesidir. Oldukça besleyici ve doyurucu bir gıda olan fındık ezmesi, bağırsakların çalışmasını destekler. Bu sayede kabızlık ve benzeri sorunlar da ortadan kalkacaktır. Yüksek miktarda potasyum içerdiği için fındık ezmesi, sinirlerin yatışmasına ve beyin sağlığının korunmasına da yardımcı olmaktadır.

Cilt sağlığını korumasıyla da ünlü olan bu ezmeler, düzenli olarak tüketilmesi halinde daha sağlıklı ve parlak bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır. Bunların yanı sıra fındık ezmesi, günlük enerji ihtiyacınızı da önemli oranda karşılayacaktır. Bu özelliğiyle çocuklara tavsiye edilen önemli gıdalardan biri halini almıştır.

Fındık Ezmesi Nasıl Yapılır?

Fındık ezmesi nasıl yapılır sorusuna iki farklı alanda cevap vermek mümkündür. Bunlardan birincisi endüstriyel olarak üretimi sağlanan ve satışa sunulan fındık ezmeleridir. Bu fındık ezmesinin yapımında bol miktarlarda ihtiyaç olduğu için makine yardımına başvurulmaktadır. Bu makineler genel olarak oldukça ergonomiktir ve geleneksel üretim yöntemlerini bozmadan yalnızca süreci hızlandırmak adına kullanılır. Evinizde yapacağınız fındık ezmesi için ise bazı tarifler vermek mümkündür. Aşağıda sıkça kullanılan tariflerden birini bulabilir, fındık ezmenizi evde kendi çabalarınızla da yapabilirsiniz.

Makineyle Fındık Ezmesi Yapımı

Makineyle fındık ezmesinin yapımı, yukarıda da belirttiğimiz gibi geleneksel yöntemlere tamamen uygundur. Bu makineler süreci hızlandırma görevi görmektedir. Fındık ezme makineleri marketlerde, şarküterilerde, kürümeyişlerde, pazar alanlarında ve baharatçılarda kullanılabilmektedir.

Demirbaş Makina tarafından üretilen ezme makinesi, tek tuşla kolayca kullanılabilecek, dayanıklı ve oldukça işlevsel bir üründür. Bu ergonomik ürünün kullanımı için herhangi bir deneyim gerekmektedir. Huni kısmına ürünler yerleştirildikten sonra güç düğmesini açmanız, makinenin çalışması için yeterli olacaktır. Bu makine sayesinde fındık ezmesinin yanı sıra fıstık ezmesi de yapabilir, badem ve kaju gibi tohumları püre kıvamına getirebilirsiniz.

Demirbaş Makina tarafından tasarlanan ezme makinesinde bıçaklar arası mesafe, patentli özel bir sistem vasıtasıyla kolayca ayarlanabilmektedir. Bu sayede çıkan ürünün kıvamı değiştirilebilmektedir. Bu makine sayesinde parçacıklı ya da daha kremsi kıvamlarda fındık ezmesi elde edebilirsiniz.

Evde Fındık Ezmesi Yapımı

Eğer ev ortamında hem kendiniz hem de çocuklarınız için fındık ezmesi yapmak istiyorsanız, bazı malzemelere ihtiyacınız vardır. Bu malzemeler şu şekildedir;

  • İstediğiniz kadar kavrulmuş fındık
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri
  • 2 paket vanilya
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 su bardağı su

Bu malzemelerin yanı sıra eğer daha tatlı bir lezzet elde etmek istiyorsanız birkaç kaşık bal da ekleyebilirsiniz. Eğer malzemeleriniz tamamsa, yapım aşamasına geçebilirsiniz.

Öncelikle kavrulmuş fındıkları yağı çıkana kadar kısık ateşte kavurmanız gerekir. Yağ kendini tavaya bıraktıktan sonra, mutfak robotuna tüm malzemeleri ekleyerek çalıştırmalı ve un kıvamı almasını sağlamalısınız. Bunun ardından son aşamaya geçerek, fındık ezmesini bir kavanoz içerisine alabilir ve yaklaşık bir ay boyunca tüketebilirsiniz. Tarifte yer alan ürünleri artırıp eksilterek daha, kendinize en uygun lezzeti yakalayabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina
Taze ve Hızlı Gıda Üretimi | Demirbaş Makina