Vegan Nedir?

...
Vegan Nedir?
Vegan Nedir?

Vegan olmak, dünyada insanların alışılagelmiş şekilde hayvansal gıdalar yerine daha doğal beslenmelerine yönelmeleri konusunda tamamen beslenme ihtiyaçlarını değiştirdikleri meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme çeşididir. Yaşam tarzına uygun şekilde hayvanlardan gelen et veya süt çeşitlerini tüketmeyen, hayvansal yağların içerisinde olduğu hiçbir ürünü tercih etmeyen vegan ya da vegan beslenenlerin tercih ettikleri şeyler bu durumda nelerdir?

Vegan beslenenlerin bugün bakıldığında hayvansal kaynaklı tüketim yerine daha çok bitkisel tüketimleri tercih ediyorlar. Örneğin ineğin sütü yerine soyadan yapılan süt, tofu ya da soya sütü ile yapılan peynirler, nişastalı ve patates püreli karışımlar gibi pek çok çeşitli tüketimleri tercih ediyorlar. Bununla beraber günümüz endüstrisinde de veganlara yönelik üretlen pek çok ürünün çok daha lezzetli ve dikkat çekici olduğunu söylemek de mümkündür.

Vegan Beslenme

Özel olarak dışarıda tercih edebileceğiniz çok az sayıda restoran olsa da son yıllarda yaygınlaşan pek çok restoranda artık menülerinde vegan türlere göre ayrılmıştır. Bununla birlikte vegan beslenme doğru bir kontrol üzerinden geçerek dikkat edilmediğinde de vücutta pek çok şey eksik çıkacaktır. Örneğin kalsiyum, protein, B12 vitamini ya da D vitamini gibi pek çok hem vitamin hem de mineralleri alacağınız yer sınırlıdır. Hal böyle olunca iyi bir şekilde dengelenen vegan beslenme diyetleri, beslenme düzeninize dikkat ederek tercih edeceğiniz harika bir durumdur.

Vegan beslenme, kimisine göre sağlıklı beslenmenin bir diğer adıdır. Tabi ki temelde yatan şey aslında sudur. En az 10 bardak su tüketimi, vegan beslenme konusunda insanların tercih etmesi istenir ve beklenir. Bununla birlikte elbette sporcu veganlar ve sporcu olmayan veganlar olarak günümüzde gayri resmi gruplara göre sebze, meyve veya tahılların tüketimleri konusunda faydalanacağınız pek çok kısıtlama olmadan tüketim yapabileceğiniz iyi derecede veganlar bulunur.

Vegan beslenme nedir? Diye sorduğunuzda ise ilk akla gelen şey et, süt ve peynir grupları yerine çok daha yoğun miktarda tüketeceğiniz baklagiller, tahıl ve sebze türleri bulunuyor. Bununla beraber de isteğe bağlı şekilde kuruyemiş türleri, tatlı ve yağlar da az miktarda tercih edilmesi vegan beslenme  çeşitleri arasında önerilenlerdendir.

Vegan Sporcu Beslenmesi

Vegan sporcular, günümüzde vegan oldukları halde bir de vücut geliştirme fitness, crosfitt gibi sporlar başta olmak üzere futbol, basketbol gibi branş sporlarını da seçtiklerinde yeterli miktarda protein, enerji alıp almadıklarını çok kez sorgularlar. Bu konuda sadece sebze tüketerek mi protein alabileceklerdir? Başka besleyici ve lezzetli olan, aynı zamanda vücuda performans için alması gereken proteinleri nereden alabilirler?

Vücudun en iyi şekilde performans göstermesi için önemli bir miktarda su içmek, gün içerisinde en önemli aşamalardan biridir. Bununla beraber organik limon, elma sirkesi içerek de minerallerini dengeler vücut içerisindeki güne alkali başlangıcı da yapabilmiş olurlar. Bu sağlıklı ve tercih edilen bir yöntemdir. Vegan sporcuların kırmızı et ve et grubu içerisinde birçok şeyi tüketmedikleri gibi süt ve süt ürünlerinin de tüketimini yapmamaktalar. Hal böyle olunca vücut geliştirmede proteinin önem kazandığı süreçlerde neleri tercih edecekleri de merak konusu olur.

Antrenman sonrasında ter ile kaybolan elektroliti geri almak için tercih edilecek şey Hindistan ceviz suyu olacaktır. Bu noktada istenen değerleri geri kazanacakları gibi sağlıklı bir vücut sergilemek için de bunlara dikkat etmeleri gerekir.

B12 vitamin eksikliği yaşamama konusunda da uzman kontrolleri doğrultusunda vegan olmaları neticesinde takviye almaları beklenecektir. Bunu yapabilmeleri için de et ürünleri dışında, dışarıdan alacakları çeşitli besinlerle beraber bunu başarmaları mümkündür. Hayvansal ürünlere alternatif olarak seçebileceğiniz harika vegan diyet listesinde de tercih edeceğiniz çok şey var. 

Süt yerine tüketebileceğiniz badem sütü, soya ve Hindistan cevizi sütü gibi seçenekler bulunuyor. Bu sütler, bitki özlü olduğu gibi çok rahat şekilde de seçebilirsiniz. Bunlarla birlikte pirinç, kaju ya da yulaf ürünlerinin de günümüzde süt çeşitleri bulunmaktadır. Hazır tüketim yerine evde bunları sağlıklı bir şekilde hazırlamak için yağlı tohum ezme makinaları çok işe yaramaktadır. Ezme makinası ve çeşitleriyle birlikte evde sütlerinizi hazırlar, gün boyunca tüketeceğiniz şekilde de seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Yemeklerde ya da sabah kahvaltılarında da sporcu besinlerine bakıldığında genelde yulaf - yumurta ikilisi olmazsa olmazlardan biri oluyor. Fakat yumurta tüketimi noktasında bunun yerine ezilmiş muz, elma püreleri ya da keten tohumu gibi seçimler yapabilirsiniz çünkü bunlar protein kaynaklarıdır. Hatta tofu ve chia gibi tohumları da seçebilirsiniz. Su ile karıştırarak biraz bekletip keten ve chia tohumlarıyla beraber çok lezzetli tüketim yapabilirsiniz. Aynı şekilde yine ezme makinası yardımıyla da bu alanda yumurta seçimleri yerine elde edilen sıvıyı da tüketmek bu anlamda mümkündür.

Vegan sporcusu bir yaşam biçimi olarak seçimini yaptığı ve buna göre de hayvansal gıda türlerinden uzak olmak istediği şekilde et ürünleri de dahil olmak üzere hazır bir yaşam yerine zorlu bir yaşama dahil olur. Et ve süt ürünleri dışında yumurtaları dahil olmak üzere alternatifleri bulurken, hazır gıdalar yerine çok daha uğraş verici şekilde süreçler işlerler. Buna göre ise sağlıklı mı yoksa değil mi durumları da çok kez tartışılır.

Veganlık Sağlıklı Mı?

Tüm hayvansal gıdaların reddedildiği bir yaşam biçimi olan beslenme türü vegan beslenmede, bitkisel kaynaklı besinler tercih edilir. Bu sayede beslenme şekli değil sağlıklı bir yaşam için atılan köklü bir adımdır. Dengeli ve yeterli oranda alınan besinlerle birlikte burada amaç, daha dengeli bir yaşam ile sağlıklı bir denge kurmak olacaktır. 

Protein, vücut için ve insan yaşamı için olmazsa olmaz hayati önemi olan gereksinimlerden biridir. Amino asitlere olan gereksinimin sağlanması konusunda yardımcı olan protein, yıpranma durumlarında onarma, enzimler ile hormonların yapısında da vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlayacak bir yapısı vardır. Bu ve benzer şekilde proteinler ise bitkisel ve hayvansal kaynaklı besinlerde de bulunur. Hal böyle olunca da vegan türü, daha çok bitkiye dayalı beslenme şekliyle bunu başarmak istemek ve amaçlamaktadır. 

Veganlar İçin Gıda Makinaları

Ev ortamında tercih edilebilecek şekilde birbirinden farklı kullanım alanına uygun gıda makinaları bulunur. Veganlara yönelik de bu makinalar çok daha geniş bir çerçevede kullanılabilir. Hazır inek sütü yerine Hindistan ceviz sütü, soya, badem sütü gibi çeşitli yemişlerden tercih edilecek sütler için ezme makinaları seçilebilir.

Benzer şekilde fındık ve fıstıkları seçerken ya da birbirinden farklı yeşillikler için de yine en iyi şekilde ezme makinası kullanılabilir ve evlere uygun olarak seçilebilecek olan bu ürünlerle beraber de tercihlerinizi çok daha sağlıklı şekilde yapabilirsiniz.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina