Fındığın Faydaları Nelerdir?

...
Fındığın Faydaları Nelerdir?
Fındığın Faydaları Nelerdir?

Fındığın faydaları nelerdir? Sorusu ülkemizde oldukça karşılaştığımız sorulardan bir tanesidir. Gelin beraber fındığın faydalarını inceleyelim. Çiğ fındıktan aldığınız faydalar oldukça fazla olmakla beraber farkında olmadan birçok eksiklerinizi tamamlamış oluyorsunuz.

Bağışıklık Sisteminiz Güçleniyor

Fındık yağı E vitamini yönünden oldukça fayda sağlayan bir yağdır. E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynayan bir vitamindir. Bunun yanı sıra anemi riskini en aza indirerek sizlerin korunmasını sağlar.

Tok Olmanızı Sağlar

Diyet yapanların sorunu olan doymama hissi gibi sorunlarda sizlere yardımcı olur ve tokluk hissi verir. Yeterli miktarda alındığı takdirde sizleri yüksek kalori almaktan kurtaracaktır fakat tok tutuyor diyerek fazla tüketilirse kilo almaya neden olur. Bol miktarda tüketilmesi önerilmemektedir. Günlük 6-7 adet tüketilmesi, diyet yapan kişilere oldukça yardımcı olur.

Beyin Gelişimine Katkıda Bulunur

Beyin sağlığını olumlu yönde etiler. Çiğ fındığın bünyesinde bulunan proantosiyanidinler, kuersetin ve kaempferol benzeri fitokimyal maddeler sizlerin sağlığında önemli rol oynar. Flavonidler beyin sağlığını etkileyen türdelerdir. Çiğ fındık bu yönden sizlerin gelişimine yardımcı olur.

Kansere Karşı Korur

Çiğ olan fındık kanser riskini azaltır ve aynı zamanda fındık antioksidandır. Vücuttaki hücreleri yenilemesiyle bilinen fındık, bunun yanı sıra DNA yapısı bozuk olan ya da hücrelerde tümör bulunuyorsa bunları en aza indirerek kanser riskini azaltır. Fındıklarda bulunan farklı maddeler de kanser oluşumunu önler ve riski en aza indirir. Düzenli olarak fındık tüketimi hayatımızda oldukça önemli rol oynamaktadır.

Kas Gelişiminde Yardımcı Olur

Bir magnezyum kaynağı olarak da bilinen fındık kaslar için oldukça önemli rol oynar. Vücuda giren kalsiyum miktarının dengelenmesi vücudumuz için çok önemlidir. Fındık bu görevleri yerine getirmesiyle vücudumuza iyi gelir. Kalsiyum vücudunuzda dengeli bir şekilde bulunduğu takdirde kas kasılmalarını meydana getirerek vücuttaki kasların ihtiyaç olmadığı zamanlarda dinlenmesine yardımcı olur. Kas ağrılarını kısa sürede dindirmekte de yardımcı olur. Magnezyum sadece bilindik kaslara değil, kalp kaslarına da fayda sağlayıp, kalp sağlığının bozulmasını da engeller.

Sinirlerinizde Güçlenme Başlar

Fındık bilindiği gibi B6 vitamini bakımından oldukça zengin bir besin olmasıyla bilinir. Bu bakımdan incelediğimizde vücuttaki elektrik sinyallerinin hızını ve vücuttaki verimin üst seviyeye çıkmasını sağladığından, sinir sistemlerinin olabildiğince düzgün olarak çalışmasına fırsat verir. Sinir sistemlerinin düzgün çalışması için bazı hormonların salgılanması gerekir. B6 vitamini, bu hormonların salgılanmasında önemli rol oynadığı için sinir sistemi düzenli bir şekilde çalışır.

Kavrulmuş Fındık Sağlık Yönünden Önemlidir

Kavrulmuş fındığın içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bakımından zengin olduğu için, cildin güzel görünmesi konusunda bakımından önemli rol oynar. Bu sayede içerisinde bulunan potasyum, manganez maganez ve magnezyum gibi mineraller sizler için büyük faydalar sağlar. Kan akışınızın olabildiğince düzeni li sağlanarak oldukça sağlıklı bir yaşam sunar.

İçerisinde bulunan yağ asitleri ve lif kaynağı sizin dirençli olmanız için büyük önem taşıdığından, hayatınızda büyük değişimlere yol açar. Sadece bir besin ile vücudunuzun bu kadar düzene girmesi ve bu derece sağlıklı olması fındık sayesinde gerçekleşir. Bu yüzden günlük fındık tüketimi oldukça önemlidir.

Diyabet Olma Riskiniz Düşecek

Ülkemizde diyabet hastalarının diyet listesinde kesinlikle fındık bulunur. Bunun nedeni fındığın glukoz intoleransında iyileştirme etkisinin ortaya çıkışıdır. Lif bakımından zengin olduğundan dolayı kan şekeri dengelenir ve diyabet riski olabildiğince düşük seviyede seviye de olur. Bu kadar faydayı bir arada bulunduran fındığın yararları bilimsel olarak kanıtlanmış ve ülkemizde ticareti olabildiğince fazladır.

Bunların dışında kabızlık, yaşlanmayı engelleme, kolesterolü düzenleme gibi birçok faydası ile hayatımızda yer alır. Yaş ortalaması fark etmeden herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken bu besin birçok işletme tarafından tercih edilmekle beraber üretimi ülkemizde oldukça yaygındır. Bu kadar kolay ulaşabileceğiniz bu besini kesinlikle düzenli olarak tüketmeniz gerekmektedir. Bilimsel olarak bu kadar faydayı kanıtlayan fındık hayatınızı düzene sokacaktır.

Tüm Kredi Kartlarına Taksit İmkanı
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina
Demirbaş Makina